JUMICAR: Program prometne kulture za najmlađe

Učenici drugih razreda su 20. svibnja 2024. sudjelovali u Jumicaru, programu prometne kulture za najmlađe. Jumicar je edukacijski koncept za djecu nižeg osnovnoškolskog uzrasta koji obuhvaća teme prometa, prve pomoći, zaštite od požara i minsko-eksplozivnih sredstava. Program provode tvrtka Mini Auti i MUP-RH u suradnji s partnerima HCK, HVZ, te HCR. Cilj programa je razvijanje dječje svijesti o opasnostima koje proizlaze iz cestovnog prometa i svakodnevnog života. Program se provodi u nekoliko posebno osmišljenih i tematski vezanih radionica prilagođenih dječjem uzrastu.

Učenici 2. d razreda napisali su nam i svoje dojmove o provedenoj edukaciji koje možete pročitati u nastavku.

U ponedjeljak smo proveli baš zabavno popodne u školi.

Nakon prvog sata nastave izašli smo sa svojom učiteljicom na veliko igralište škole gdje su nas dočekali naši vatrogasci i policija sa svojom opremom, Crveni križ te cijeli vozni park s autićima. Policajac i policajka su nam na pokazali svoje štitove i objasnili kako ih koriste kada idu u osiguranje neke utakmice. Vatrogasci su nam pokazali opremu za gašenje vatre, a djelatnik Crvenog križa nas je podučio kako pomoći nekome u slučaju gušenja. Stvarno smo puno toga saznali i naučili.

Najviše mi se svidjela vožnja autićima po voznom parku. Naravno da su nas podsjetili i na prometna pravila kojih se moramo pridržavati radi vlastite sigurnosti. Mislim da je to iznimno važno i da svi moramo biti oprezni u prometu. Hvala svim djelatnicima koji su nam omogućili da upoznamo njihov rad i puno toga naučimo.

Ana Križić, 2. d

Moj uzbudljivi dan

U ponedjeljak smo imali vrlo uzbudljivi dan i dugo očekivanu vožnju Jumicarom. S veseljem sam vozila maleni auto i u mašti zakoračila u svijet pravih vozača. Koliko god bilo uzbudljivo, naučila sam mnogo i o odgovornosti u prometu, propuštanju pješaka i poštivanju prometnih pravila. To je vrlo važno kako bi svi bili sigurni, a posebno mi djeca. Policija nas je učila o prometu, a vatrogasci o opremi i kako se upotrebljava. Tu su također bili i  djelatnici Crvenog križa koji su nas naučili nešto vrlo važno: kako spasiti čovjeka. Učili su nas o lupanju u leđa i izbacivanju zraka iz pluća pritiskom na trbuh kada se netko guši. Mama mi je rekla da se to zove Heimlichov zahvat. Osjećala sam se ponosno što mogu sada nekome pomoći u opasnosti. Eto, puno sam toga korisnog naučila kroz zabavu i veselim se ponovno sličnom druženju.

Mia Teklić, 2. d

JUMICAR

Bilo mi je jako zabavno na Jumicaru. Prvo su nam policajci pokazivali svoj auto i predmete kojima se koriste u svom poslu. Najviše mi se svidio štit za ruku. Zatim smo bili kod vatrogasaca i gledali opremu za gašenje požara. Mogli smo i isprobati neke od alata i ući u vatrogasni kamion. Nakon toga su nam djelatnici Crvenog križa pokazivali kako pomoći osobi koja se guši. To je bilo jako zanimljivo. A onda smo išli na Jumicar. Vozili smo autiće i morali smo dobro paziti na prometne znakove i semafor. To je bilo najzabavnije. Na kraju smo se fotografirali. Jedva čekam da fotografije budu gotove!

Matija Vujičić,  2. d

objavio: Ivana Mijatović   datum: 28. 5. 2024.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c