IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Priča iz Vukovara

Pišu: Mihaela Kozarec i Hana Solaković, 8. a

U utorak, 7. svibnja 2024., rano ujutro uputili smo se u Vukovar, Grad Heroja. Heroji zaista zaslužuju da se „h“ piše velikim slovom, jer su oni naše poštovanje svojim prerano ugašenim životima i zavrijedili.

Prvo smo posjetili Memorijalni centar Domovinskog rata gdje nas je dočekao vojnik te nam pričao o tijeku Domovinskoga rata i njegovom iskustvu u Bitci za Vukovar. Bili smo u podrumu gdje je bio prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“, vidjeli smo tužne prikaze branitelja i civila unutar tih logora te oružja koji su koristili vojnici JNA. Onda smo posjetili Izložbu pješačkog naoružanja kojim su se koristili u Domovinskom ratu. Vojnik nam je pokazivao i objašnjavao razne pješačke i protutenkovske mine. Poslijepodne otišli smo u Muzej vučedolske kulture i Dvorac Eltz. Obišli smo i Vukovarski vodotoranj. Prijeći 198 stepenica do vrha nije bilo lako, no, kad smo se popeli, osjetili smo zadovoljstvo i ponos gledajući zastavu kako moćno vijori. Kasnije smo se smjestili u Hostel Dubrovnik i nakon večere otišli u disko.

Sljedeći dan posjetili smo Nacionalnu memorijalnu bolnicu „Dr. Juraj Njavro“ u kojem smo pogledali kratki film o Vukovarskoj bolnici tijekom rata. Obišli smo podrum bolnice gdje su prikazane fotografije ranjenika te bijele pločice na kojima su napisana sva događanja u bolnici tijekom Bitke za Vukovar pa sobu sjećanja.

U Spomen domu Ovčara vidjeli smo vrtlog u kojem su se imena žrtava kretala prema svijeći simbolizirajući kraj njihovih nedužnih života. Prikazane su slike žrtava koje su se povremeno palile i gasile, a ispod svake slike nalazili su se njihovi osobni predmeti u slami.

Posjetili smo i Memorijalno groblje žrtava Domovinskoga rata gdje smo vidjeli poznati Zračni križ čija je autorica Đurđa Ostoja. On je poseban po tome što se sa svih strana svijeta, pa čak iz zraka, vidi oblik križa. Iza njega, na masovnoj grobnici, nalazi se 938 bijelih, mramornih križeva koji predstavljaju broj pronađenih žrtava. Dva križa se posebno ističu, jedan označava najmlađu žrtvu, koja je imala samo 6 mjeseci, a druga najstariju od 104 godine.

Kasnije smo otišli u Pastoralni centar sv. Bono i crkvu sv. Filipa i Jakova, kojima upravljaju braća franjevci. Jedan od njih pokazao nam je film o Domovinskom ratu i ulozi Crkve u tom razdoblju. Ušli smo u crkvu sv. Filipa i Jakova pa nam je ispričao o stradanju crkve tijekom rata te nam pokazao jedini kameni oltar koji se ostao sačuvan.

Na kraju smo posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja koji se nalazi na Trpinjskoj cesti u Borovu naselju, kraj mjesne zajednice u kojoj je 1991. godine bilo zapovjedništvo toga dijela grada. Zgrada je napravljena u obliku čvrsto stisnute šake koja simbolizira snagu kojom se Vukovar branio od agresije. U središtu Doma je ponor s kupolom uništenog tenka bivše JNA, a uokolo su ispisana imena poginulih pripadnika 204. vukovarske brigade. Na 12 videoekrana u zidovima mogu se vidjeti ratne fotografije i videosnimke ratnih događanja. Ispred Spomen doma je tenk kao znak sile koju su slomili hrabri branitelji te bista Blage Zadre, junaka grada Vukovara.

Nakon mnogih predavanja razmišljali smo o svim junacima koji su dali svoje živote da bismo mi mogli slobodno živjeti.

objavio: Ivana Mijatović   datum: 13. 5. 2024.

1. c razred:

ponedjeljak, 13. 5., u 18.30 sati u učionici 1.c