JEDNODNEVNI IZLET: Petaši posjetili Andautoniju i Grgosovu špilju

U četvrtak, 26. svibnja, učenici petih razreda i njihovi razrednici Siniša Kljajić, Ksenija Tomašić, Dragana Radovan Marković i Tomislav Leko te učiteljica hrvatskoga jezika Darija Sever i učiteljica matematike Diana Semenčić posjetili su Arheološki park Andautonija u Ščitarjevu te Grgosovu špilju kod Samobora. U sklopu jednodnevnog izleta učenici su se okrijepili i zabavili u Bioparku „Divlje vode“. U nastavku pročitajte izvještaj učenica radoznalih reporterki Jane Jakopović i Franke Varge te pogledajte fotografije.

Zabavno iskustvo na školskom izletu

U četvrtak, 26. svibnja, učenici petih razreda išli su na izlet. Prvo su posjetili Arheološki park Andautonija u Šćitarjevu kod Velike Gorice. Selo su osnovali Rimljani u 1. stoljeću poslije Krista, a krajem 4. stoljeća bilo je glavno upravno, političko i kulturno središte tog dijela Panonije.

Voditeljice Arheološkog parka podijelile su učenike u dvije skupine. Dok je jedna skupina razgledavala arheološko nalazište, druga skupina sudjelovala je u radionicama koje su uključivala stare rimske igre, izrađivanje narukvica i oblačenje rimske odjeće. Radionica rimskih igra sadržavala je određenu brojku učenika koji su trčala oko kruga i iz sredine bi lopticu drugom protivniku. Učenice i učenici mogli su izrađivati narukvice i odijevati u Rimljane. Skupina koja je razgledavala Arheološki park razgledala je i Muzej koji je predstavljao Rimsku kuću. Tamo su naučili kako su Rimljani živjeli i koje su mirise parfema izrađivali.

Sljedeća destinacija posjeta bila je Grgosova špilja u Samoboru, koja se smatra najljepšom  špiljom u ovom dijelu Hrvatske, a zaštićena je od 1974. godine. Špilja je mračna i ima uske prostore. Kada su stigli u jedan veliki prostor, vidjeli su velike, prekrasne špiljske ukrase: stalaktite, stalagmite i stalagnate. Šećući špiljom ugledali su veliki stalagmit u obliku ljudske glave.

Nakon edukativnih sadržaja i radionica učenici su se uputili na odmor i zakusku u restoran „Divlje vode“, koji se nalazi u sklopu Bioparka. Osim lagane okrijepe u parku postoje razni zabavni sadržaji poput vožnje vlakićem, ali se na poseban način mogu doživjeti i prirodne ljepote te susresti razne životinje i uživati u žuboru potoka. Bilo je jako lijepo i zabavno.

Jana Jakopović i Franka Varga, 5. d

objavio: Krešo Urek   datum: 20. 6. 2022.