FAŠNIK: Lude maske u nižim razredima

U utorak, 16. veljače, učenici nižih razreda tradicionalno su u školu stigli maskirani. S obzirom na pandemiju koronavirusa, izostao je školski ples pod maskama, ali su učiteljice i učenici organizirali zabavu i veselje u razredima. Svi učenici počastili su se krafnama te se veselili u raznim izdanjima princeza, vila, vještica, kauboja i superjunaka. U nastavku pročitajte članke učenika 4. c razreda.

Kako se 4. c razred proveo za fašnik?

Pozdrav, ja sam Matej! Ako vas zanima, ispričat ću vam priču o fašniku u 4. c razredu. Samo da vas podsjetim, ako ne znate što je fašnik, to vam je običaj kad se svi maskiraju te na taj dan zapale fašnik (lutku od slame), pustimo sve zloće prošle godine te se nadamo da će nova biti bolja.

U Osnovnoj školi Josipa Zorića 16. veljače 2021. bio je fašnik. Zbog koronavirusa nije bilo plesa pod maskama, ali obilježili smo fašnik u razredu. Što da kažem, neki se nisu maskirali, a neki jesu. Ako se dobro sjećam, među nama su bile tri vještice i jedan nogometni navijač. Zašto smo obilježavali fašnik? Jer je to običaj, a učiteljica Petra Relić najavila nam je da ćemo se maskirati. Bez obzira na to tko se maskirao, svi smo sudjelovali!

Matej Marjanović, 4. c

Vesele maškare

U utorak, 16. veljače 2021., u Osnovnoj školi Josipa Zorića bile su maškare. Na taj dan učenici i učitelji oblače se u kostime, svi plešemo u velikom hodniku, ali ove godine nismo mogli zbog koronavirusa. Svi se maskirali u smiješne maske, a naša učiteljica Petra Relić bila je Minnie Mouse. Osim nje, učenici su se maskirali u vještice, klaunove i mnoge druge likove. U blagovaonici kuharice su dijelile krafne. Evo, to su bile ovogodišnje maškare.

Antea Kolar, 4. c

Zašto su 16. veljače skoro svi u školi bili maskirani?!

Toga dana obilježavali smo fašnik. Za one koji ne znaju, fašnik se još zove mesopust, karneval ili maškare. Na taj se dan svi mogu maskirati, postati netko drugi, to je dan za bijeg od svakodnevice. Sudjelovali su svi, i učenici i učitelji naše škole. Jedino nije bilo plesa na hodniku, nego je svatko plesao u svom razredu. Fašnik se obilježava svake godine u utorak, dan prije Pepelnice. Svi su toga dana jeli krafne i veselili se. Zašto se to dogodilo? Iz više razloga: da održimo tradiciju, da se „izdivljamo“ dan prije korizme i tako dalje. Najviše je bilo vještica i princeza.

Petra Marjanović, 4. c

Maškare 2021.

U utorak, 16. veljače bile su maškare. Maskirali su se učenici nižih razreda i neki učitelji, a sva ta zbrka dogodila se u Osnovnoj školi Josipa Zorića. Skoro svi su se maskirali i takvi došli u školu. Kuharice su svima podijelile krafne i mlijeko zato što je tradicija jesti krafne za maškare.

Prije su ljudi vjerovali da će fašnikom otjerati zimu, samo oni tada nisu imali lijepe, zabavne i smiješne maske, nego strašne i ružne. U školi je bilo puno zanimljivih, maštovitih i ludih maski: vještica, superjunaka, Pipi Dugih Čarapa, životinja, čudesnih bića i strašnih maski poput vampira.

Korina Pervan, 4. c

Fašnik u OŠ Josipa Zorića

U Osnovnoj školi Josipa Zorića 16. veljače obilježavali smo maškare. Na taj dan maskiramo se u nešto i palimo fašnika. Sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda i njihove učiteljice. Učenici su se maskirali u vještice, Batmane, klaunove pa čak i u bebe. Moj razred znao je da se trebamo maskirati jer nas je na to podsjetila učiteljica. Slavili smo fašnik u školi jer je to tradicija.

Ema Biščan, 4. c

Moje iskustvo u maškarama

Bio je to fašnik 16. veljače 2021. u Osnovnoj školi Josipa Zorića. Fašnik je dan kada se djeca maskiraju, tada svi u školi za doručak ili ručak dobiju krafne. Taj dan zove se još i pokladni utorak. Sudjelovali su učenici i njihove učiteljice nižih razreda. Najzanimljivije maske bile su mi Mandalorian, Indijanci i Indijanke te Batman. Učiteljice su poslale svim razredima poruku kada će biti fašnik i da se trebamo maskirati. Obilježavanje fašnika duga je tradicija i tada palimo lutku fašnika da nestane sve loše što se dogodilo u prošloj godini.

Andrija Matić, 4. c

objavio: Krešo Urek   datum: 22. 2. 2021.