Osnovna škola Josipa Zorića

Datum objave: 20. ožujka 2025.

LEKTIRA U 3. D: Hlapićevim tragom učenici posjetili postolara

Svake godine učenici trećih razreda s veseljem čitaju lektiru Čudnovate zgode šegrta Hlapića, prvi dječji roman na hrvatskom jeziku, koji je napisala Ivana Brlić-Mažuranić. Učenici 3. d razreda sa zanimanjem su pratili zgode i nezgode malog šegrta te istraživali tijekom čitanja i pisanja.

Za prvi sat lektire pripremili su pizza lektiru sa zadatcima, što im je omogućilo da na kreativan način pišu bilješke. Drugi sat posvetili su upoznavanju književnice Ivane Brlić-Mažuranić – pogledali su dokumentarni film o njezinu životu i djelu te izradili umnu mapu.

Treći sat bio je rezerviran za opisivanje i usporedbu likova i događaja. Na četvrtom satu učenici su dramatizirali dio teksta u kojem Hlapić otkriva da je Gita zapravo nestala kći majstora i majstorice. Peti sat donio je usporedbu romana i animiranog filma, uz učenje Pjesme postolara. Šesti sat bio je posvećen igranom filmu – učenici su ga analizirali i većina je zaključila da im je knjiga bila zanimljivija.

Vrhunac druženja s Hlapićem bio je 7. ožujka 2025., kada su učenici posjetili postolarsku radnju dugoselskog majstora Željka Lepotinca. Upoznali su se sa zanatom postolara te sa zanimanjem promatrali proces popravka cipela. Zaključili su da je Hlapićev posao bio mnogo teži nego što je danas.

U nastavku pročitajte dojmove učenika o ovom zanimljivom susretu.

Postolar

Kod postolara mi je bilo zabavno jer sam naučila nešto o cipelama – kako ih rastegnuti, što je kozmetika za cipele i koji su najvažniji alati za rad. Postolar nam je ispričao i kako je zadobio veliku ozljedu prsta. Shvatila sam da posao postolara nije nimalo lagan, zahtijeva preciznost i oprez.

Ne mogu zamisliti Hlapića kako sve radi ručno i uz svijeću.

Lucija Crnoja, 3. d

Posjet postolaru

Kada sam čula da ćemo posjetiti postolara nakon čitanja knjige o šegrtu Hlapiću, razveselila sam se.

U njegovoj radionici shvatila sam koliko je to važno zanimanje. Bez postolara bismo imali poderane, probušene i neuredne cipele. Postolar nam je pokazao raznovrsne strojeve i alat. Najviše mi se svidjelo kada nam je objašnjavao proces popravka cipela.

Hvala postolaru Željku na zanimljivom posjetu! Nadam se da se uskoro vidimo – možda s maminim cipelama na popravku!

Mia Teklić, 3. d

Kod postolara

U posjet postolaru išao sam sa svojim razredom. Tamo sam vidio i naučio puno novih stvari. Vidio sam nekoliko strojeva i saznao kako rade. Za razliku od Hlapića, koji je imao samo slabi čekić, ovaj postolar koristi moderne strojeve koji mu olakšavaju posao.

Matej Anić, 3. d

Posjet kod postolara

U sklopu lektire posjetili smo jedinog postolara u Dugom Selu, gospodina Lepotinca. Ljubazno nas je primio i pokazao nam razne strojeve, alate i materijale koje koristi.

Najviše mi se svidjelo kada nam je prikazao kako se lijepe potplati i šire uske cipele. Sada znam gdje mogu odnijeti cipele na popravak. Super!

Hvala našem postolaru Željku!

Ana Križić, 3. d

Priča o postolaru

Svidjelo mi se vidjeti uredne tenisice, šlape i štikle u postolarskoj radionici. Postolar nam je objasnio kako se radilo u prošlosti i kako se danas koriste strojevi.

Saznao sam da je ovaj posao težak i da postolare često bole ruke.

Luka Hanaček, 3. d

Postolar

Očekivao sam da ću vidjeti samo čekić i stolac, ali postolar nam je pokazao mnogo alata i strojeva. Svidjelo mi se kada nam je objašnjavao kako rade strojevi.

Naučio sam i da postolari izrađuju ključeve, a ne samo popravljaju obuću!

Borna Orban, 3. d

Moj posjet postolaru Željku

Posao postolara mi se svidio jer koristi zabavne, ali i pomalo opasne alate. Saznao sam da on buši rupice na remenju i izrađuje ključeve.

Bilo mi je zanimljivo vidjeti naslage ljepila na ploči gdje se lijepe potplati, a neobičan miris radionice dugo ću pamtiti.

Matej Andrijević, 3. d

Pročitajte još

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content