2023-11-24 16:41:04

MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI: Zašto su kocka i cuga tuga?

U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti i provođenja preventivnih programa u suradnji s Vijećem za prevenciju Grada Dugog Sela, u našoj su se školi provele prve preventivne aktivnosti kojima su ciljane skupine učenici 7. i 8. razreda te roditelji/skrbnici učenika od 5. do 8. razreda. Tim povodom u srijedu, 22. studenoga 2023., predsjednica Udruge za pružanje psihosocijalne i pedagoške pomoći djeci i mladima sa smetnjama i poremećajem u ponašanju Ti si OK i socijalna pedagoginja Sonja Jarebica održala je dva predavanja: Zašto su kocka i cuga tuga? za učenike 7. razreda i Razumijevanje razvojnih specifičnosti adolescencije (rana adolescencija) za sve roditelje/skrbnike učenika 8. razreda.

U nastavku pročitajte izvještaj naših novinarki Barbare Tepeš i Franke Varge iz 7. d razreda.

 

Socijalna pedagoginja Sonja Jarebica održala 22. studenoga 2023. predavanje o ovisnostima i njihovim posljedicama za sve učenike 7. razreda. Predsjednica je Udruge Ti si OK i posvećena je radu s dječacima i pomoći u borbi protiv ovisnosti.

Pričala nam je o svojem iskustvu u radu te istaknula da najčešće radi s djecom i mladima naše dobi, ili starijom, kada se većina prvi put susreće s pijenjem alkohola, pušenjem cigareta, eksperimentiranjem s dogama i kockanjem. Naglasila je da su to sve aktivnosti koje stvaraju ovisnost, štete našem zdravlju i prije svega oštećuju naš mozak.

 

U Hrvatskoj je alkoholizam (ovisnost o alkoholu) najčešći problem među stanovništvom. Pod utjecajem alkohola nismo svjesni što radimo, osjetila nam oslabljuju te možemo napravit veliku štetu sebi i drugima pa čak i ubojstvo. Neki od simptoma pijanstva i mamurluka su glavobolja, mučnina, vrtoglavica i sl. Ako u ranoj tinejdžerskoj dobi shvatimo da smo ovisni, trebamo to reći odraslog osobi od povjerenja, odnosno osobama koje nam mogu pružiti pomoć.

Također, upozorila nas je na to da djeca i mladi počinju kockati već u našoj dobi, na Internetu ili u kladionicama. Kockanje i klađenje mogu dovesti do nekontroliranog trošenja, posuđivanja i krađe novca, što su već alarmantni simptomi ovisnosti. Ovisnost o klađenju jedan je od gorih oblika ovisnosti, a proces liječenja jako je dug i težak. Istaknula je podatak koji nas je iznenadio, a to je da do danas niti jedna osoba u svijetu (barem koliko se zna) nije u potpunosti izliječena od ovisnosti o klađenju.

 

Ovisnost o klađenju i alkoholu mogu izazvati depresiju i promjenu ponašanja, a maloljetnici pod utjecajem alkohola mogu počiniti i kazneno djelo. Na kraju predavanja socijalna pedagoginja Sonja Jarebica poručila nam je da moramo biti odgovori i znati reći NE alkoholu te da svi jednako vrijedimo. Učenicima se svidjelo predavanje te čuli puno novih informacija i spoznaja o ovisnostima.

Barbara Tepeš i Franka Varga, 7. d

 


Osnovna škola Dugo Selo