2013-10-27 14:35:00 OTPAD NAŠ SVAGDAŠNJI: Rezultati ekološkog eksperimenta o utjecaju otpada na tlo Skupina Mladih geografa i voditeljica skupine Nataša Čajić-Kresonja krajem rujna 2012. godine otpočeli su provedbu eksperimentalnog promatranja razgradnje otpada i utjecaju raspadnute tvari na tlo. Eksperiment je dio Plana i programa djelovanja Eko-škole u školskoj godini 2012./2013., koji se zbog svoje dugotrajnosti protegnuo sve do rujna ove godine. Tako je nakon jednogodišnjeg razdoblja raspadanja otpada u tlu, početkom listopada na red došla analiza stanja. Zakopani primjerci iskopani su iz rupe u kojoj su bili odloženi na dubini 50 cm i zasuti slojem zemlje. U tlu su bile tri vrste otpada: 1.) organski ostaci, 2.) papirnati materijal i 3.) plastika i metal iz svakodnevne upotrebe.
Prva skupina otpada, organski ostaci jabuke, komad kruha i grančice stabla, po iskapanju pokazali su najviši stupanj razgradivosti, odnosno njihovi ostaci bili su neprepoznatljivi, gotovo 100% raspadnuti i stopljeni s okolnim tlom. Učenici su zamijetili da se dogodio proces truljenja i zakopani ostaci u tlu djelovali su kao gnojivo. Druga skupina, papirnati otpad koji se sastojao od papirnate vrećice, novinskog papira, kutije duhanskog proizvoda i kartonske vrećice, pokazali su sličan stupanj raspadnutosti, s iznimkom kutije duhanskog proizvoda koja je zadržala stupanj sačuvanosti. Učenici su ustanovili da je razlog tomu zaštitna folija koja je sprečavala daljnje raspadanje. Treća skupina, plastika i metal, po iskapanju ostali su gotovo nepromijenjeni uz znakove korozije na površini metala.
Nakon analize otpada po kategorijama, učenici su donijeli zaključak o utjecaju otpada na tlo i konačne rezultate svoga istraživanja te fotografije promatranih uzoraka objavili na eko-panou. Kako slijedi iz njihovog izvještaja, po tlo su najopasniji predmeti od plastike, a manje opasni su predmeti od papira. Najmanje opasan, pa i koristan, jest otpad organskog porijekla jer stvara humus i obogaćuje tlo.
|
Osnovna škola Dugo Selo |