2013-09-16 16:56:14

JESENSKE RADOSTI: Izradili smo Eko-pekmez od šljiva!

Uz park u prednjem dijelu dvorišta, naša škola ima i voćnjak koji se nalazi iza zgrade. Njegovi počeci sežu u kasne sedamdesete i osamdesete godine, kada su se sadila prva stabla. Dolaskom učiteljice Sonje Grgac i pokretanjem učeničkih aktivnosti, broj stabla se povećao, a suradnjom učitelja i ravnatelja, okoliš škole poprima sve bogatije obrise. 

U voćnjaku su zasađene šljive, jabuke, kruške, višnje te orasi. I prije nego li smo se pridružili mreži eko-škola, naša je škola bila ustanova u kojoj se je njegovao ekološki pristup okolišu.

Iako svake godine radimo na održavanju nasada, ove smo godine ciklus od rezidbe do berbe plodova objedinili u projekt izrade pekmeza od šljiva, Eko-pekmez OŠ Josipa Zorića. Počevši već od proljeća rezidbom u uklanjanjem suhih grana te bijeljenjem stabla i redovitom košnjom voćnjaka kroz nadolazeće mjesece, voćnjak smo pripremili za zrenje.

Ključ dobrog projekta je u suradnji učitelja i učenika, a kada je riječ o voćnjaku, planirane aktivnosti rado su posjećene i nikada ne manjka zainteresiranih učenika. Ipak, među svim radovima u voćnjaku, učenici se najviše obraduju berbi plodova, koju je već prvih dana rujna, na samom početku školske godine organizirala učiteljica Sonja Grgac. Na našu veliku radost, šljive su ove godine obilno rodile, a prema raspoloženju, koje je najava berbe i izrada pekmeza izazvala kod učitelja i učenika, shvatili smo da se ovaj projekt treba ponoviti i nastaviti i druge godine.

Ovogodišnja berba šljiva odvijala se kroz nekoliko etapa:

1. berba šljiva u voćnjaku,

2. kalanje i odvajanje koštica,

3. pečenje pekmeza na otvorenom

4. spremanje pekmeza u sterilizirane prikladne teglice

5. dizajniranje konačnog proizvoda.

Pekmez se pekao u kotlu na drva u dvorištu učiteljice Sonje Grgac. Zbog velike količine šljiva, pečenje se protegnulo na dva dana (svaki dan po 6 sati), a svakoga se dana po nekoliko djelatnika smjenjivalo na kotlu. Svatko se htio okušati u miješanju, a druženje i vesela atmosfera bili su lijepi uvod u novu školsku godinu.

Završna etapa ovog projekta bit će nastup i promocija škole na Svehrvatskoj smotri Dana kruha – dana zahvalnosti za plodove zemlje, koja će se održati u Labinu, 13. listopada 2013. godine. Na Smotri će naši učenici i vjeroučitelji, među ostalim proizvodima od plodova zemlje, promovirati i školski eko-pekmez te ga ponuditi na kušanje mnogim posjetiteljima i svim zainteresiranima za pravi proizvod, napravljen prema starim bakinim receptima. Nadamo se visokim ocjenama i velikom zadovoljstvu ljubitelja domaćih pekmeza!

Eko-pekmez od šljiva OŠ Josipa Zorića

Osnovni sastojak – šljiva, domaće je proizvodnje, plod našeg voćnjaka. Nakon branja, šljive su kalane i pečene bez dodataka, na starinski način, u kotlu na otvorenom. Slatkoća šljiva i šestosatno pečenje, dovoljne su za održanje proizvoda bez konzervansa. Pekmez je prirodno sladak, aromatičan i odličan namaz za zdravi obrok.

 

Sve fotografije pogledajte u galeriji!


Osnovna škola Dugo Selo