ŠETNJA U PROŠLOST: Posjet Tehničkom muzeju u Zagrebu

Za učenike trećih razreda organiziran je posjet Tehničkom muzeju u Zagrebu. Posjet je osmišljen kao terenska nastava i nadopuna usvojenom gradivu o mjerenju vremena i povijesnim razdobljima na satu Prirode i društva te enciklopedijskom istraživanju o tehničkim izumima na satu u knjižnici. U pratnji učenika bile su njihove učiteljice, a muzejske odjele obišli su u pratnji stručnih voditelja.

Zanimanje učenika prema tehnološkim dostignućima i napravama koje susrećemo u svakodnevnom životu tako je dodatno prošireno razgledavanjem postava i detaljnim predstavljanjem povijesnih primjeraka prometala, vatrogasne opreme i ostalih izložaka. Naravno, boravak i promatranje zvijezda u planetariju kao i šetnja uskim hodnicima muzejskog rudnika, prema reakcijama brojnih učenika, nezaboravno je iskustvo i motivacija za ponovni posjet. Svojevrsni bonus obilaska muzeja je posjet aktualnoj izložbi „Abeceda novca“. Izložba govori o povijesnom razvoju novca i bankarske djelatnosti te putem kviza i sudjelovanjem u virtualnom poslovanju s bankom učenike uvodi u osnove financijske pismenosti – neizostavnu stavku u kvalitetnom kurikulumu osnovne škole.

U srijedu, 25. veljače, učenici trećih razreda posjetili su Tehnički muzej u Zagrebu. Moji prijatelji i ja na početku smo išli u planetarij. Vidjeli smo zviježđa, planete i poznate zvijezde na noćnom nebu Zagreba. Svi smo imali puno pitanja. Nakon toga smo se uputili prema vatrogasnom odjelu. Tamo smo vidjeli stara vatrogasna vozila, stara vatrogasna odijela i staru opremu za gašenje požara. Poslije smo išli u rudnik ugljena. U rudniku smo vidjeli lutke rudara te odrone u zidu zvane „mrtvački sanduk“. Uskoro smo izašli iz rudarskog odjela. Naposljetku smo vidjeli podmornicu, makete brodova, parni vlak, zrakoplove i još puno toga. Vratili smo se u 12. 30. Na izletu mi je je bilo lijepo i rado ću ga se sjećati.

Antonija Vukadin, 3. a

To jutro sam rano ustao i s nestrpljenjem čekao polazak u Zagreb. Na izletu mi se jako svidjelo u planetariju i rudniku. Planetarij mi se svidio jer je nebo izgledalo realno. Vidjeli smo planete, Sunce i Mjesec. U rudniku mi se svidjelo šetanje kroz hodnike. Hodnici su vrlo uski i morali smo saginjati glave kako ne bismo udarili u strop. Posjet mi je bio zadovoljstvo i volio bih opet posjetiti takav muzej.

Noa Matić, 3. d

U srijedu smo posjetili Tehnički muzej u Zagrebu. Bilo je lijepo i zanimljivo. Vidjeli smo predmete iz prošlosti: zrakoplove, brodove, automobile i dr. Vodič nam je ispričao zanimljivosti vezane za te predmete. Nakon toga posjetili smo zvjezdarnicu. To je bio najzanimljiviji dio izleta. Tamo smo u mraku gledali zvijezde. Naučili smo da postoji zvijezda Danica, Blizanci, Veliki i Mali medvjed. Posjetili smo i rudnik. Zvono je označilo početak i kraj smjene, a unutra je bilo jako bučno. Prije nego uđu u rudnik, radnici bi pustili kanarinca da provjeri ima li metana. Metan je opasni plin bez mirisa. Ako bi se kanarinac vratio, rudari su smjeli ući u rudnik.

Dorja Badrov i Ema Pavković, 3. e

U srijedu, 25. veljače, išli smo na izlet u Tehnički muzej. Autobusom smo se vozili do Zagreba. U Planetariju smo gledali zvijezde, planete i zviježđa. U rudniku smo saznali kako se traži ugljen. Saznali smo i kako su nekada izgledala vozila. Na crno-bijelim slikama vidjeli smo kako su vatrogasci gasili vatru u prošlosti. Neki učenici slikali su mobitelima kao turisti. Na kraju posjeta smo na računalu igrali igru s novcem. Kao uspomenu dobili smo novčanicu od 10 kn. Kad smo se vratili kući pričali smo roditeljima o izletu.

Melani Mihalić, 3. c

S razredom smo išli u Tehnički muzej. Vidjeli smo kako izgleda rudnik, prometna sredstva i vatrogasna oprema iz prošlosti. Posjetili smo planetarij gdje smo uživali promatrajući zvijezde.

Matea Jukić, 3. b

objavio: Marijana Pleše   datum: 2. 3. 2015.

« Svibanj 2024 »