ŠKOLSKI FAŠNIK: Vesele maškare na školskim hodnicima

U utorak, 1. ožujka, obilježili smo fašnik, a vesele, lude, neobične, kreativne maske i njihove neprepoznatljive vlasnike mogli ste sresti na školskim hodnicima. Tradicionalno, najbrojnije maškare sjedile su u učionicama nižih razreda, nerijetko su se pojavljivale na nastavi u višim razredima, a nije ih nedostajalo ni u zbornici među učiteljima. Aktivnosti vezane za fašnik provodile su se većinom u učionicama, no učenici nekih razrednih odjela izašli su iz škole te sa svojim učiteljicama prošetali Dugim Selom i veselom pjesmom obradovali naše sugrađane. U nastavku pročitajte izvještaje učenika 3. c razreda, učiteljica Marija Bićanić, i pjesme učenika 4. a razreda, učiteljica Sonja Ivančević, te pogledajte fotografije.

Maškare

U utorak, 1. ožujka, u školu sam došla kao žapčeva princeza, a prijateljice su me zezale te mi govorile da poljubim žapca. Učiteljice su nas fotografirale u kostimima. Prva dva sata (hrvatski i matematika) bili smo u učionici, a treći sat (priroda i društvo) izašli smo iz škole na svjež zrak. Otišli smo u centar Dugog Sela gdje nas je učiteljica počastila krafnama. Iz centra smo se zaputili prema željezničkoj stanici, prošli pokraj Konzuma i stigli u moju ulicu. Helenina i moja mama počastile su nas slatkišima. Došla je i Helenina mlađa sestra, a u školu smo se vratili pjevajući.

Zrinka Biočić, 3. c

Maškare

U utorak, 1. ožujka 2022., išli smo u maškare. U školu smo došli maskirani i iščekivali  najvažniji trenutak – polazak u maškare! Prvo smo obavili fotografiranje, učiteljica Marija Bićanić i učiteljica engleskog jezika Antonia Kolaković oduševljeno su uzele fotoaparate u ruke.

Kad smo napokon krenuli, od sreće smo zapjevali prigodnu pjesmu ,,Danas je fašnik“. Pred satom u centru grada također smo se fotografirali. Zatim smo kupili krafne u pekari Mlinar, a potom  su nas počastile Zrinkina i Helenina mama, a s nama se zabavila i Helenina sestra.

Borna Lažeta, 3. c

Maškare

U utorak, 1. ožujka 2022., išli smo u maškare. Kostimirala sam se u klauna. Učiteljice su nas fotografirale zato što smo imali jako lijepe maske. Išli smo u centar grada i jeli krafne. Zrinkina i Helenina mama dale su nam slatkiše. Čak smo vidjeli Heleninu mlađu sestru. Veselo i s pjesmom  vratili smo se u školu.

Laura Stajčić, 3. c

Maškare

U utorak, 1. ožujka 2022.,  s učiteljicom smo išli u maškare. U školu su skoro svi došli maskirani. Učiteljice Marija Bićanić i Antonija Kolaković su nas fotografirale. Bili smo u centru grada Dugog Sela, a dobili smo krafne koje su bile jako fine (ja ih nisam probala, jer moram paziti na prehranu). Prošli smo pokraj moga stana. Puno zahvaljujem Zrinkinoj i Heleninoj mami jer su nas počastile. Pozdravili smo slatku Heleninu mlađu sestru. Bilo mi je super, a najbolja je bila Zrinkina maska.

Antonija Lovrić, 3. c

Maškare

Čim smo došli u školu, gledali smo kako se tko maskirao. Drugi sat otišli smo do centra Dugog Sela, a učiteljica nas je fotografirala kod velikog sata. Išli smo u pekaru Mlinar i jeli smo krafne. Zatim smo prošetali do moga dvorišta gdje su nas dočekale moja i Zrinkina mama te nam podijelile slatkiše. Da ne zaboravim, najljepša maska bila je Zrinkina. Pozdravila nas je i moja sestra Lana. Ja sam se maskirala u strašnog kostura.

Helena Daničić, 3. c

Maškare

Moj razred na pokladni je utorak organizirao šetnju Dugim Selom. U školu smo svi došli maskirani, a ja sam bio kostimiran u nindžu. Moji prijatelji Mata i Fran imali su iste kostime kao i ja.

U centru grada fotografirala nas je učiteljica Marija Bićanić. Vraćali smo se drugom stranom i dvije mame naših prijateljica iz razreda počastile su nas  slatkišima jer smo im otpjevali pjesmu ,,Danas je fašnik“. Prije toga u pekari Mlinar počastili smo se krafnama. Zatim smo se vratili u školu.

Jan Đorđević, 3. c

MAŠKARE

Šetajući gradom

vidim čuda:

leoparda kako violinu

snježnim gudalom gruda.

Psa i mačku koji se vole

ribu koja može bez vode.

Zebru koja nema pruge

sove koje baš i nisu mudre.

I zato puštam mašti na volju

da ja imam masku najbolju!

Mirta Ema Merkaš, 4. a

DOŠLE SU MAŠKARE

U maškare plaše male ptice

nije ni čudo kad se samo viče.

Tada se veseli, pleše, pjeva

ponekad ne znaju što da rade

pa se samo zijeva.

Maškare su pune plesa i veselja

tada nitko ne jede kelja.

Kostimi su ludi,

a ljudi puni čudi.

Naše mačke šetaju naglavačke.

Ljepšeg dana u godini nema

jer se veselje svima sprema.

Lada Matić, 4. a

MAŠKARE U MOME GRADU

Maškare su dan za sreću,

od najveće sreće veću.

To je dan kad možeš biti što želiš.

Maškare se u svašta maskiraju,

ni zbog čega se ne živciraju.

Lav s antilopom prijateljski šeće

dvije guske gakanjem

raspravljaju ima li sreće veće.

Slon na mišu sjedi,

magarac njače, a zbog buke

krv mu se u žilama ledi.

Konj od sreće rže

što ga napokon na čovjeku drže.

To maškare su raspjevane

koje stvaraju gužve velike

jer mnoge nose perike.

I tužni ljudi tada se vesele

uz masku nasmijanu, makar i boje bijele.

Taj dan je prekrasan,

šteta što takvih u godini nema više,

svatko tko ga ne iskoristi,

u glavi će mu biti tužnije i tiše.

Toma Kolčić, 4. a

objavio: Krešo Urek   datum: 11. 3. 2022.