NAŠE MJESTO: Učenici 3. c razgledali znamenita mjesta Dugog Sela

U četvrtak, 10. veljače, učenici 3. c u pratnji učiteljice Marije Bićanić razgledali su znamenite lokacije našeg grada te upoznali osobe ili događaje vezane za do sada nepoznate točke na karti Dugog Sela. Riječ je o povijesnim spomenicima kao što je kuća u kojoj je boravio Josip Zorić ili ostaci dvorca obitelji Drašković u gradskom parku, odnosno Perivoju grofa Draškovića. Svojom šetnjom tako su ostvarili dva ishoda: povezali današnje urbane cjeline s poviješću svoga mjesta, ali i iskoristili sunčano zimsko prijepodne za boravak na zraku što je nakon vezanosti za učionicu dobrodošla promjena.

Obilazak kulturno povijesnih spomenika Dugog Sela

Danas smo išli u šetnju gradom. Vidjeli smo kulturno povijesne spomenike. Promatrali smo i opisivali spomenike: crkvu sv. Martina, kulu Drašković, restoran Dioniz. Vidjeli smo šest drvenih kućica. Prešli smo preko mosta i vidjeli dva bunara za pitku vodu. Kod nas u Dugom Selu gradi se muzej. Vidjeli smo kuću u kojoj je živio i umro Josip Zorić.

Lana Berić, 3. c

U četvrtak, 10. veljače 2022., išli smo u šetnju vidjeti kulturno povijesne spomenike Dugog Sela. Prvo smo išli do ureda gdje je umro Josip Zorić. Nakon toga smo gledali drvene kuće. Jedna je bila sva zarasla u mahovinu, druga je skroz ruševna i izgleda kao da će se uskoro srušiti! Za jednu drvenu kuću kažu da u njoj živi baba Roga... Ali to je samo šala! Blizu te kućice je Vatrogasni dom. Dok smo gledali drvene kuće, vidjeli smo restoran Dioniz koji je bio dvorac prije puno godina. Blizu je knjižnica u kojoj je bio Zabavni radio. Blizu knjižnice se gradi muzej. Došli smo do parka blizu centra grada. U parku se nalazi kafić gdje je nekad bio dvorac. Pored kafića je Kula Drašković. Prešli smo most i došli do Srednje škole. Onda smo išli do parka i igrali se. Šetnja je trajala oko 80 minuta. Meni je drago da smo prošetali, igrali i nešto naučili.

Fran Starčević, 3. c

U četvrtak smo krenuli u obilazak kulturno povijesnih spomenika Dugog Sela. Krenuli smo od škole. Prva je bila naša crkva Sv. Martina. Njena izgradnja završila je 1900. Odmah preko puta je kuća u kojoj je neko vrijeme živio Josip Zorić. Tamo je i umro. Po njemu se zove naša škola i glavna ulica. Prolazili smo pokraj kuća koje nisu sigurno stajale, mislim da će se ubrzo srušiti. Zatim smo prošli pokraj restorana Dioniz, to je prije bila starinska vila. Prošli smo pokraj starog Doma zdravlja koji se sada renovira i bit će muzej. To će biti prvi muzej u Dugom Selu. Jako se veselim novom muzeju. Onda smo vidjeli knjižnicu, Vatrogasni dom i još puno toga… Tada dolazi najvažniji dio. U velikom parku je kula Drašković. Saznali smo da još ima stanara, ali se ne smije biti na gornjem katu koji je oštećen u potresu. Pokraj te kule je potok, a preko njega most preko kojeg smo prošli. Otišli smo u park pokraj Doma zdravlja. Malo se poigrali i vratili u školu. Bilo je jako lijepo.

Lana Ivaniš, 3. c

U četvrtak, 10. 2. 2022. hodali smo po Dugom Selu i razgledavali kulturno povijesne spomenika. Obišli smo crkvu sv. Martina preko puta škole. Vidjeli smo i stare drvene i ciglene kuće. Promatrali smo vatrogasni dom, knjižnicu i cijeli centar grada. Obišli smo i kulu Drašković. Pored kule teče potok. Prešli smo most i otišli u Park Ivane Brlić-Mažuranić. Zaboravila sam reći da smo vidjeli i kuću u kojoj je živio Josip Zorić, svećenik,  književnik i političar po kojem je naša škola dobila ime.

Zrinka Biočić, 3. c

objavio: Ruža Špoljarić   datum: 14. 2. 2022.