TERENSKA NASTAVA: Istražujemo put plastike

U sklopu školskog istraživačkog projekta o načinima korištenja i metodama smanjenja ambalažne plastike u prethodnoj školskoj godini osmislili smo nastavni performans kojim smo željeli osvijestiti učenike i učitelje da živimo u „plastičnom“ svijetu.

Sve o vrstama plastike, o njihovoj sigurnosti za korištenje te o oznakama na proizvodima napisali smo u informativnom letku koji možete preuzeti na sljedećoj poveznici.

Na devet nastavnih radionica učenike i učitelje informirali smo i educirali o plastici u našoj svakodnevici.  Naime, 59% proizvedene plastike u Europskoj Uniji koristi se u obliku plastičnih pakiranja, odnosno ambalaže. Takva se plastika odvaja i reciklira.

Ove školske godine projekt smo nastavili posjetom Reciklažnom dvorištu u Andrilovcu kojem je prethodila analiza tjednog jelovnika u školskoj kuhinji i razgovor sa školskom kuharicom Julijanom Laštro. Metodom analize tjednih namirnica analizirali smo tjedni jelovnik u prosincu (pet radnih dana),  a metodom razgovora saznali smo da se tijekom tjedna u školskom jelovniku koristi  12 namirnica od kojih je devet pakirano u veću plastičnu ambalažu  (veće zapremine od 2 kg).

Istraživačke hipoteze koje smo postavili bile su sljedeće:

1. nabavom namirnica koje su pakirane u neplastičnoj ambalaži smanjila bi se količina plastičnog otpada kojeg proizvodi školska kuhinja:
    1. u metalnoj ambalaži u koju se pakira primjerice konzervirani grašak
    2. direktno od lokalnih dobavljača
  2. potrebno je saznati gdje se  odvozi plastična ambalaža iz školskih spremnika.

U razgovoru s Ivanom Antolkovićem, zaposlenikom Dugoselskog komunalnog poduzetničkog centra, tvrtke koja upravlja Reciklažnim dvorištem u Andrilovcu, saznali smo da se u Andrilovcu prikuplja plastični otpad iz naše škole (kao i plastični otpadom iz cijeloga grada). Također smo saznali  da se većina vrsta otpada može besplatno odlagati u Reciklažnom dvorištu, što otvara pitanje zašto odrasli u šume i kanale odbacuju otpad koji mogu besplatno odložiti.

U Reciklažnom dvorištu sve se vrste otpada odvajaju u posebne spremnike pa tako i lijekovi koji se klasificiraju kao opasan otpad. Inače, lijekove možemo odložiti u svakoj apoteci. Reciklažno dvorište ima mnogo spremnika. Među tim su spremnicima i veliki spremnici  za plastiku. U razgovoru smo saznali da plastična ambalaža koja se prikupi na području Dugog Sela odvozi u tvrtku Unija iz Sesveta koju ćemo također posjetiti u sklopu našeg istraživanja.

Osim toga, rečeno nam je da postoje metode korištenja plastike u izradi asfalta, plastike koja se ne može ponovno koristiti (poput plastičnih folija od ambalaže za ribu i meso). Saznali smo da se odvoz prikupljene plastike naplaćuje te da bi se uporabom metalne ambalaže mogla ostvariti ušteda jer metalni lim ima svoju otkupnu cijenu po toni.

Posebno ćemo istražiti odnos cijena proizvoda koji su jednake ili slične mase, a pakirani su u plastičnome i neplastičnom pakiranju (npr. grašak ili mrkva).

Terenskim istraživanjem došli smo do sljedećih zaključaka:

1. plastični otpad iz naše škole prikuplja se u Andrilovcu, ali ne završava ondje, već se prevozi dalje,

2. uporabom neplastičnog pakiranja, poput metala, ostvario bi se cilj smanjenja količine plastike koja završava na Reciklažnom dvorištu, a time bi se smanjila i cijena odvoza plastike s obzirom na to da metal ima otkupnu cijenu,

3. saznali smo da svi građani Dugog Sela mogu besplatno odložiti većinu otpada, a ne da ga bacaju u kanale i na rubove šuma.

Pratite naše istraživanje i pridružite nam se na dodatnoj nastavi.

Polaznici dodatne nastave iz geografije

Sve fotografije pogledajte u galeriji!

objavio: Krešo Urek   datum: 16. 1. 2020.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »