MJESEC BORBE PROTIV OVISNOSTI: Učenici 7. c postali učitelji!

Mjesec borbe protiv ovisnosti obilježava se od 15. studenoga do 15. prosinca. Cilj ove kampanje je upoznavanje i senzibiliziranje javnosti na probleme raznih vrsta ovisnosti i poticanja na poduzimanje zajedničkih aktivnosti u suzbijanju ovog problema. Svaka ovisnost u pravilu dovodi do oštećenja organizma, teškoća u svakodnevnom funkcioniranju te problema u obitelji i u školi. Ovisnost se prepoznaje u neprilagođenim ponašanjima vezanih za uporabu droga, alkohola ili drugih nedozvoljenih tvari, a sve češće se kao ovisnost, posebice prisutnom među mlađom populacijom, spominje i ovisnost o internetu.  U nastavku pročitajte kako su učenici 7. c razreda obilježili Mjesec borbe protiv ovisnosti i pogledate fotografije.

Učenici 7. c razreda i školska psihologinja Nataša Klarić obilježili su Mjesec borbe protiv ovisnosti radionicom na satu razrednika iz koje su proizašli edukativni plakati. Na samom početku učenici su sudjelovali u igri „Točno – netočno“, koja je preuzeta iz priručnika „Primarna prevencija ovisnosti“ Foruma za slobodu odgoja, pri čemu su trebali procijeniti je li određena tvrdnja vezana za ovisnosti točna ili netočna te argumentirati svoj stav.

Nakon toga učenici su dobili zadatak samostalno istražiti temu ovisnosti, promisliti kako bi oni svojim vršnjacima predstavili zadanu temu te tako na jedan sat preuzeti ulogu učitelja! Učenici su u manjim grupama pronalazili najvažnije informacije iz dobivenih brošura o ovisnostima i zanimljivosti u rezultatima Europskog istraživanja o pušenju, pijenju alkohola i uzimanju droga među učenicima iz 2015. godine. Na osnovi svog istraživanja trebali su osmisliti način na koji će prezentirati spoznaje do kojih su došli. Učenici u ulozi učitelja odmah su krenuli na posao te su kao rezultat grupnog rada,  diskusije, traženja informacija i kreativnosti nastali plakati na temu ovisnosti o pušenju, alkoholu i internetu. Na kraju su sami došli do zaključka koje su tvrdnje na početku procijenili točnima, a koje su posve krivo procijenili. Učenike je nasmijala tvrdnja „Zimi se može alkoholnim pićem zagrijati tijelo“, koja je u potpunosti netočna.

Ako želite vidjeti plakate ili provjeriti svoje znanje o ovisnostima, pogledajte pano na prvom katu škole!

objavio: Krešo Urek   datum: 3. 12. 2018.