ZNANSTVENI PIKNIK: Polaznici Robotike predstavili mBot robote i hologram

Sedmo izdanje Znanstvenog piknika, koje je pod motom „Znanost je zabavna“ održano na Jarunu od 25. do 27. svibnja, ugostilo je i našu Robotičke skupinu na čelu s profesorom Brunom Vuletićem. Ondje su u tri dana trajanja predstavili svoja postignuća na području robotike, tj. četiri mBot robota i nastajanje holograma u tamnoj komori. Osim polaznika skupine, koji su se na štandu smjenjivali u dežurstvima, manifestaciju su u petak posjetili zainteresirani učenici osmih razreda u pratnji profesora Nenada Židaka, Sanje Hmure Meić, Siniše Kljajića i ravnateljice Mare Mamuze.

Robotičari na Znanstvenom pikniku

Polaznici Robotike pod vodstvom profesora matematike Brune Vuletića predstavili su svoja postignuća na ovogodišnjem Znanstvenom pikniku, koji je po sedmi put održan na Jarunu od 25. do 27. svibnja. Skupina je predstavila 4 mBot robota. Prvi robot je pomoću ultrazvučnih senzora izbjegavao prepreke na udaljenosti manjoj od 5 cm. Drugi robot je nudio mogućnost pokretanja s udaljenosti pomoću mobilnog uređaja. Treći robot je svirao dvije melodije i u isto vrijeme plesao, a četvrti je bio programiran za izbjegavanje rubova kao prepreka. Imali smo i dron koji smo programirali za let. Druga demonstracija se odnosila na tamnu kutiju unutar koje se prikazivao hologram. Mnogi posjetitelji su se zanimali upravo za nastajanje holograma te smo na svome štandu svima objasnili taj znanstveni fenomen. Nastajanje holograma je vrlo jednostavno: na ekranu se projicira poseban video na kojemu su četiri slike u suprotnim smjerovima, a u sredini se nalazi prizma od pleksiglasa. Za posjetitelje smo pripremili letke s informacija o robotici. U sva tri dana bio je prilično Bilo je mnogo zainteresiranih, a pogotovo u nedjelju kada nismo imali vremena za predah.

Luka Karačić i Viktor Bogojević, 8. a

Posjetili smo Znanstveni piknik na Jarunu

U petak, 24. svibnja, posjetili smo 7. Znanstveni piknik, koji je ove godine organiziran na Jarunu. Ondje smo mogli vidjeti različite štandove koje su škola i drugih prijavljenih sudionika. Piknik je bio podijeljen na nekoliko znanstvenih zona. Nismo imali vremena posjetiti svaku zonu odnosno područje znanosti, no najviše pažnje nam je odvukla Geološka zona jer smo ondje mogli odigrati kviz. Jedno od uzbudljivih iskustava bilo je okušati sljepoću te pokušati razumjeti okolinu samo pomoću osjetila dodira. Usput smo vidjeli i utrku u veslanju na kojoj su sudjelovale ekipe iz različitih zemalja s čamcima izrađenim u kućnoj radinosti. Naša škola imala svoj štand na kojoj su polaznici Robotike predstavili svoja postignuća, mBot robote i hologram. Na kraju posjeta isprobali smo govorenje u udubljena zrcala. Znanstveni piknik tako je pružio sasvim novi pogled na znanost i jako nam se svidio.

Anja Stojak i Lorena Antunović, 8.c

objavio: Krešo Urek   datum: 12. 6. 2018.