U GOSTIMA: Posjet Crvenom križu Dugo Selo

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana volontera koji se diljem svijeta obilježava 5. prosinca, članovi školskog Volonterskog kluba i Prve pomoći, u pratnji voditelja skupina Nikoline Ćerlek i Nenada Židaka, posjetili su nove prostorije Gradskog društva Crvenog križa Dugo Selo, gdje su se detaljno informirali o aktivnostima i projektima Crvenog križa i Crvenoga polumjeseca. U nastavku pročitajte osvrt na posjet naših Radoznalih reportera ive Vernika i Josipa Brleka.

Okupili smo se pred školom, a zatim lagano prošetali do novih prostorija Gradskog društva Crvenog križa, gdje su nas srdačno dočekali predsjednica Gordana Kocaj i djelatnik Kristijan Katanić. Kroz kratku i zanimljivu prezentaciju predstavili su strukturu, razne aktivnosti te samu svrhu postojanja i djelovanja Crvenog križa.

Započeli su s osnovnim načelima, a to su humanost, nepristranost, neovisnost, neutralnost, dragovoljnost, jedinstvo i univerzalnost, a potom smo pogledali animirani film „Priča o jednoj ideji“ koji prikazuje život osnivača pokreta Henrya Dunanta.

Danas je ta organizacija zadužena za pomaganje ljudima u raznim situacijama, od ratnih strahota i izbjeglištva pa sve do pojave teških prirodnih nepogoda poput poplava i požara. Također, djelatnici organiziraju akcije dobrovoljnog darivanja krvi u svojoj sredini te prikupljanje i dijeljenje životnih potrepština siromašnima i nemoćnima. Jedna od važnih aktivnosti svakako je i provođenje edukacije pružanja prve pomoći kako bi svatko mogao pomoći u spašavanju ljudskih života. Predstavili su i djelovanje Udruge „Šapica“ koja brine o napuštenim i ozlijeđenim životinjama.

Posebno je bilo zanimljivo čuti korisne informacije o Savjetu mladih Grada Dugog Sela, koje je predstavila predsjednica Maja Matijaš. Ona je govorila o tome kako upravo mi mladi možemo promijeniti Dugo Selo, o budućem projektu koji će provoditi u suradnji s Crvenim križem, a to je osnivanje Centra za mlade Dugo Selo, što je jako dobra ideja. Djelatnici Crvenog križa ponudili su nam mogućnost suradnje, odnosno pozvali su nas da se dobrovoljno javimo kako bismo pomagali kao pravi članovi (raznošenje kutija s namirnicama i higijenskim potrepštinama, sortiranje odjeće itd.).

Na kraju su nas počastili sokom i grickalicama te smo se zajedno fotografirali kako bismo obilježili nas posjet za Dugoselsku kroniku i mrežnu stranicu Crvenoga križa.

Ivo Vernik i Josip Brlek, 7. a

objavio: Krešo Urek   datum: 11. 12. 2017.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »