IZVANUČIONIČKA NASTAVA: Vučedolska kultura, Domovinski rat i Škola mira u Vukovaru

Učenici osmih razreda u pratnji svojih razrednika boravili su na dvodnevnoj izvanučioničkoj nastavi u Vukovaru 22. i 23. studenoga. U sklopu nastave obišli su poznate memorijalne lokacije i prisustvovali predavanjima o Domovinskom ratu i obrani Vukovara. U Muzeju vučedolske kulture upoznali su zanimljivosti o načinu životu iz doba eneolita, a detalje o bogatom gospodarskom i kulturnom životu Vukovara do kraja XX. stoljeća saznali su iz postava Gradskog muzeja. Završni dio posjeta bio je program pod nazivom "Škola mira" i poučavanje o vrijednostima slobode i mira među narodima. Prvo mjesto na edukativnom kvizu i ove je godine pripalo predstavnicima naše škole.

Posjet i nastava u Vukovaru

U srijedu i četvrtak, 22. i 23. studenoga, učenici 8. razreda krenuli su na izvanučioničku nastavu u Vukovar. Putovanje je trajalo oko 4 sata. Stigavši u Vukovar dobili smo ručak pakete te smo se uputili u Muzej vučedolske kulture. Razgledali smo način života ljudi iz bakrenog doba. Naučili smo da su bili napredni za ono vrijeme. To se može zaključiti po izradi odjeće, posuđa, domova pa i grobova. Sljedeća destinacija bio je Gradski muzej Vukovar, koji je nalazi u nekadašnjem dvorcu vlastelinske obitelji Eltz. U predvorju smo slušali kratko predavanje o vukovarskoj povijesti. Neke od zbirki koje su nam bile posebno zanimljive su Etnografska zbirka vukovarskog kraja te Zbirka narodnih nošnji hrvatskih županija. Potom smo se spustili do ušća Vuke u Dunav na kojem je smješten spomenik za sve stradale u Domovinskom ratu.

Nakon edukacijskog dijela uputili smo se prema bivšoj vojarni koja je danas pretvorena u hostel. Prisustvovali smo dvama predavanjima o Domovinskom ratu i obrani Vukovara. Iza toga smjestili smo se u sobe i odmorili. Slobodno vrijeme do večere proveli smo u šetnji gradom. Poslije večere imali smo disko program. Svi smo se odlično zabavili i uživali u druženju. Sljedeći dan smo razgledali vojarnu i muzejski prostor u sklopu kompleksa. Vodič nam je pričao o načinu obrane grada. Pokazao nam je vozila i naoružanje iz Domovinskog rata. U podrumu se nalazi replika logora ratnih zarobljenika. Boravak i nastavu u Vukovaru okončali smo Školom mira te kvizom znanja o povijesti ratnih događanja. Našu školu predstavljali su učenici Petra Arnuš i Luka Lovrić, koji su osvojili prvo mjesto među predstavnicima četiriju drugih škola.

Anja Stojak i Ivana Karas,  8. c i Petra Arnuš, 8. b

Memorijalni muzej „Mjesto sjećanja - Vukovarska bolnica '91.“

U predvorju zgrade gledali smo video o žrtvama koje su bile u bolnici za vrijeme Domovinskog rata. Slušali smo kratko izlaganje o stradavanju i prijemu bolesnika. Nakon toga smo se zaputili u podrum gdje je uređeni muzejski dio. Na zidovima smo vidjeli pločice s ugraviranim imenima žrtava ili ljudi koji su nestali. U spomen-sobi s vječnim svjetlom izgovaraju se imena poginulih. Na stropu se još uvijek nalazi rupa od zaglavljene bombe. Muzejski dio još uvijek održava atmosferu rata 1991.

Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata Vukovar

Nakon razgledavanja Bolnice uputili smo se na Memorijalno groblje gdje smo vidjeli 938 bijelih križeva i plamen za sve poginule. Među križevima dva su izdvojena sa strane i predstavljaju najmlađu i najstariju žrtvu. Na groblju se nalaze i počivališta ratnih heroja Blage Zadre i njegova sina. Atmosfera je bila tužna, ali svečana.

Spomen dom Ovčara

Drugi dan posjetili smo mjesto gdje su mučeni odabrani ljudi. U pod zgrade utisnute su čahure od metaka, a na zidovima stoje slike žrtava, koje se pale i gase kao znak da su zauvijek s nama. Od nekadašnjeg hangara Veleprometa ostala su samo željezna vrata koja su zaglavljena tako da nitko više ne može biti ostati zatvoren. Slušali smo kratko izlaganje te otišli do mjesta masovne grobnice. To je livada na kojoj su ubijeni ratni zarobljenici. Postoji određeno mjesto gdje su tadašnji neprijatelji iskopali rupu za žrtve. Na tome mjestu posađeno je 200 čempresa kao spomen na poginule. Spomenik obezglavljene golubice simbolizira ratna stradanja. Uz stazu je postavljen sandučić za dojave o nestalim ljudima.

Kristina Blažević i Lorena Antunović, 8. c

objavio: Krešo Urek   datum: 28. 11. 2017.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »