„MOJA PRVA KNJIGA“: Svečana dodjela nagrada za najbolje slikovnice!

Tog veselog četvrtka nas desetak učenica, bivše osmašice, a sadašnje srednjoškolke Marinela Murat, Lidija Petrović, Laura Širol, Sara Habečić, petašice Manuela Pranjić, Patricija Klobučar, Leona Husarić i Lucija Arnuš te ja, Magdalena Višević, jedina učenica 7. razreda, okupili smo se u školskom dvorištu kako bismo započeli našu avanturu. Naime, u Dugoj Resi čekale su nas nagrade za slikovnice koje smo izradile prošle godine. Vodile su nas učiteljica hrvatskoga jezika Darija Sever, bivše učiteljice petašica učiteljice Marija Sekur Harcet i Ivana Protuđer te školska knjižničarka Lada Grdan.

Vožnja je bila zabavna, razmjenjivali smo svoja iskustva tijekom izrade slikovnice i raspitivale se o tome kako je curama u srednjoj. U Pučkom otvorenom učilištu Duga Resa bile su izložene sve slikovnice pristigle na natječaj, njih više od pet stotina, a one koje su proglašene najboljima, bile su i tiskane kao prave pravcate slikovnice. No, i mi koji smo osvojili 2. ili 3. mjesto, odnosno poticajnu nagradu u predvorju smo preuzeli svoja priznanja i slikovnice tiskane prijašnjih godina. Bile smo veoma ponosne na sebe i potaknute na ponovni rad ove ili sljedeće godine.

Nakon prelistavanja tuđih slikovnica koje su nam zapele za oko, zaputili smo se na likovne i literarne konzultacije. Tamo su nam članovi žirija, stručni pisci i likovni umjetnici, objasnili što bismo trebale poboljšati u svojim budućim slikovnicama. Njihova mišljenja puno su nam značila te smo odlučile te ideje primijeniti na novim slikovnicama s novim temama.

U 14 sati otišle smo u veliku dvoranu za predstave i dodjele nagrada. Prvo nam je za dobrodošlicu udruga za promicanje kulture pripovijedanja „Laboratorij zabave“, odnosno glumica Dijana Zorić koja je izvela predstavu „Šuma Striborova“ poznate spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić. Predstava je bila veoma zanimljiva, a i dobro uvježbana.

Tada je slijedio glavni dio, dodjela glavnih nagrada. Književnice i članice žirija Sanja Pilić i Silvija Šesto svečano su uručile sedam nagrada za 1. mjesto. Pobjednici su na pozornici stajali sretno i s velikim osmjesima na licima, na kraju dodjele neke su i intervjuirali. Njihove slikovnice doživjele su tiskanu formu u izdanju udruge „KaLibra“, koja i organizira ovaj državni natječaj „Moja prva knjiga“.

Po završetku dodjele preuzele smo svoje slikovnice kako bismo ih odnijele kući. Ukrcale smo se u kombi i vozile se natrag do Dugog Sela. Bile smo sretne i jedva čekamo sljedeći natječaj kako bismo ponovile ovo prekrasno iskustvo i uživanciju.

U natječaju je sudjelovalo 15 učenica naše škole.

2. nagrada:

„Mama“, Manuela Pranjić, 5. c, mentorica Ivana Protuđer

3. nagrada:

„Fantastični putopis“, Lidija Petrović, bivši 8. b, mentorice Darija Sever i Petra Bijelić

„Putovanje u nepoznato“, Marinela Murat, bivši 8. e, mentorica Petra Bijelić

Poticajna nagrada:

„Zrcalo“, Klaudia Kolgjeraj, bivši 8. e, mentorice Darija Sever i Petra Bijelić

„Izgubljeni Kiki“, Laura Širol, bivši 8. e, mentorice Darija Sever i Dragana Radovan

„Prijatelji zauvijek“, Leona Husarić, 5. b, mentorica Marija Sekur Harcet

„Morski pijanist“, Lucija Arnuš, 5. a, mentorica Ruža Špoljarić

„Najveće blago“, Magdalena Višević, 7. c, mentorica Darija Sever

„Ribar Josip“, Patricija Klobučar, mentorica Marija Sekur Harcet

„Božićna želja“, Sara Habečić, bivši 8. d, mentorica Darija Sever

Sudjelovale su i:

„Prijateljstvo između psića i djevojčice“, Adriana Husarić, mentorica Marija Seku Harcet

„Ljudi i psi“, Karla Kamenjašević, 7. c, mentorica Darija Sever

„Put do svemira“, Lana Tokić, 5. b, mentorica Marija Sekur Harcet

„Poplavljeni grad“, Rea Brlek, 3. c, mentorica sanja Todorić

Magdalena Višević, 7. c

objavio: Krešo Urek   datum: 3. 10. 2017.