NATJEČAJ IZ PODRUČJA VATROGASTVA: Lucija Arnuš i Ana Matoš osvojile 1. i 2. mjesto za literarna ostvarenja!

Sredinom veljače Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije u suradnji s Upravnim odjelom za prosvjetu, kulturu, šport i tehničku kulturu Zagrebačke županije raspisala je natječaj za najbolji likovni i literarni rad učenika osnovnih škola od 1. do 8. razreda na temu vatrogastva. Uoči Međunarodnog dana vatrogasaca koji se u Hrvatskoj i u svijetu obilježava 4. svibnja, u zagrebačkom Hotelu „International“ održana je svečana dodjela nagrada, a naše učenice Lucija Arnuš, 4. c, i Ana Matoš, 4. d, osvojile su 1. i 2. mjesto prema ocjenama stručnog žirija u kategoriji najboljeg literarnog rada učenika od 1. do 4. razreda.

Cilj natječaja bio je podizanje svijesti o važnosti zaštite požara te popularizacija vatrogastva među mladima. U našoj je školi natječaj vrlo dobro odjeknuo te je oko 40 naših učenika svih uzrasta sudjelovalo s autorskim likovnim ili literarnim ostvarenjem. Propisane forme bile su vrlo slobodne, dopušteni su svi likovni stilovi i tehnike te literarne vrste. Jedino je tema bila okvirno zadana – učenici su se mogli inspirirati svime što je vezano za vatrogastvo: vatrogasci, vatrogasna vozila, vatrogasna oprema, požari, poplave, spašavanje ljudi i imovine.

Diplome za najbolja literarna i likovna ostvarenja nagrađenim učenicima uručili su predsjednik Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Stjepan Ptiček i župan Zagrebačke županije Stjepan Kožić. Na svečanosti su, također, bili izloženi i likovni radovi natjecatelja, a među njima izložen je i rad naše učenice Gabriele Perković, 6. b, mentorica Barbara Biđin.

Od srca čestitamo Luciji i Ani te njihovim mentoricama Marijani Tečić, Ruži Špoljarić i Ladi Grdan te im želimo još puno uspjeha u pisanju poezije!

Vatrogasci

Izbio je požar jedne noći,

vatrogasci moraju poći.

U ulici jednoj,

u kućici sretnoj

izbio je požar taj.

Igrala se djeca oko peći,

šibicom zapalili sag.

Stižu vatrogasci,

spasioci naši,

izbrisati plameni trag.

Čim uzbuna se digla,

vatrogasna su kola stigla.

Izletjeli vatrogasci,

prestrašili se prasci,

vrisnuli su konji,

potrčale krave,

nitko nije zbijao šale.

Ugasili su požar u kućici toj,

napamet znaju vatrogasni broj!

Lucija Arnuš, 4. c

Na dodjeli nagrada

U utorak, 2. svibnja, s mojom učiteljicom Ružom Špoljarić, učiteljicom Marijanom Tečić i knjižničarkom Ladom Grdan otputovala sam u Hotel „International“ na dodjelu nagrade za osvojeno 1. mjesto za najbolji literarni rad. U automobilu osjećala sam uzbuđenje i malu tremu.

Kada smo stigli u prekrasni Hotel „International“, sjeli smo na kauč i pričekali moju mamu. Kasnije je došao i moj tata. Svi zajedno smjestili smo se na udobne stolice u dvorani. Voditeljica je počela prozivati učenike koji su osvojili prva tri mjesta. Krenula je od 3. mjesta. Kad je prozvala mene, ponosno sam se ustala sa stolca i krenula naprijed. Ondje su bile kamere koje su me snimale i fotoaparati koji su bljeskali. Nagradu mi je uručio predsjednikom Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije Stjepanom Ptičekom, a zatim sam pred svima pročitala svoju pjesmu.

Nakon toga družili smo se i razgovarali na ukusnom domjenku koji je bio priređen samo za nas. Osjećala sam se super.

Lucija Arnuš, 4. c

Škola je spašena.

Ana Matoš, 4. d

Svečana dodjela nagrada

Na svečanoj dodjeli nagrada likovnog i literarnog natječaja iz područja vatrogastva bilo je odlično! Nisam imala nikakvu tremu jer sam pozvana već treću godinu. Prethodne dvije godine osvojila sam prvo mjesto, a ove drugo. I sljedeće godine prijavit ću se na natječaj i nadam se da ću opet osvojiti neku nagradu.

Ana Matoš, 4. d

objavio: Krešo Urek   datum: 8. 5. 2017.