TERENSKA NASTAVA: Od Aquatike u Karlovcu do Munjare u Ozlju

U četvrtak, 30. ožujka, učenici šestih razreda uputili su se u Karlovac u posjet Aquatci, najvećem slatkovodnom akvariju u Hrvatskoj, u pratnji razrednika Nenada Židaka, Petre Bijelić, Barbare Biđin, Marjane Koščak, Sanje Premuž, učitelja informatike Kreše Ureka, učiteljice povijesti Verice Josipović i školske psihologinje Ivane Delač.

Sve fotografije pogledajte u galeriji

Podijelili smo se u dva busa i uzbuđeno krenuli. Dok smo se vozili prema Karlovcu, učiteljica povijesti Verica Josipović ispričala nam je mnoge zanimljivosti o povijesti Karlovca. To je bila vrlo ugodna vožnja, ali jedva smo čekali da stignemo na naše odredište. Pred Aquatikom smo se podijelili u tri skupine, a svaka je dobila svoga vodiča koji su nas poveli prema najljepšoj rijeci u Karlovcu – Korani. Vodič nam je postavljao i neka pitanja, a mi smo znali sve odgovore. Najglasnije smo nabrojali četiri rijeke na kojima Karlovac leži, a to su Korana, Kupa, Mrežnica i Dobra.

Ribe koje se nalaze u Aquatici mogu se pronaći u sve četiri rijeke, od njihova izvora pa sve do ušća. Vodič nam je sve zanimljivo objašnjavao, a kasnije smo svoje znanje morali pokazati rješavajući nastavne listiće koje nam je podijelio učitelj prirode Nenad Židak.

Vidjeli smo mnoge ribe poput šarana, pastrve, mrene i mnoge druge. Nakon malo dužeg hodanja, ušli smo u špilju u kojoj smo vidjeli još zanimljivije vrste riba. Svima nam se najviše svidjela riba Đurđa zbog njezina izrazito dugačkog nosa. Na kraju smo razgledali maleni slap koji je sagrađen po uzoru na slapove na Plitvičkim jezerima. Na izlasku smo mogli kupiti suvenire poput zdjela, naušnica i broševa s motivima različitih riba.

Nakon te uzbudljive avanture, krenuli smo na predavanje o speleologiji. Udobno smo se smjestili i pogledali prezentaciju. Saznali smo kako se speleolozi moraju odijevati, kako ulaze u špilje i kako se u špilji moraju ponašati. Saznali smo ponešto i o Lukinoj jami, najdubljoj špilji u Hrvatskoj. Nakon predavanja bili smo zaista obogaćeni znanjem te smo lako riješili nastavne listiće.

Zatim smo se uputili prema Munari u Ozlju. Prvo smo razgledali stare kućice napravljene od drveta i slame, a onda smo posjetili staru hidrocentralu. Kada smo se popeli, zadivio nas je prekrasan prizor rijeke i prirode.

Na povratku prema školi stali smo u Burger King, gdje smo se baš dobro zabavili, a svatko od nas mogao je ponijeti i krunu. Oko šest sati puni autobusi „kraljeva“ i „kraljica“ krenuli su na povratak u Dugo Selo obogaćeni još jednim vrlo zanimljivim iskustvom.

Katarina Jurišić, 6. c

Sve fotografije pogledajte u galeriji

objavio: Krešo Urek   datum: 8. 4. 2017.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »