„MOJA PRVA KNJIGA“: Radionica izrade slikovnica i poziv na natječaj!

Udruga za promicanje kulture čitanja „Kalibra“ od 2004. godine raspisuje državni natječaj „Moja prva knjiga“ koji se sastoji od pisanja i ilustriranja vlastite priče. Ove smo se godine i mi odlučili uključiti, a kako bismo što bolje izradili slikovnicu, učiteljica hrvatskoga jezika Darija Sever pozvala je predstavnice Udruge koje su održale kreativnu radionicu za učenike naše škole.

Radionica, na koju se odazvao velik broj zainteresiranih učenika, održala se u petak, 3. veljače, u školskoj blagovaonici. Predstavnice Udruge objasnile su učenicima osnovna pravila natječaja, a razgovaralo se o tome kako nastaje priča i kojim se sve likovnim tehnikama slikovnica može ilustrirati. Slikovnicu nije teško izraditi, ali najbitnija stvar koju trebate imati su mašta i volja.

Na licu mjesta pokušali smo osmisliti naslovnu stranicu slikovnice, a ostatak će mnogi  završiti kod kuće. Za one koji nisu bili na radionici, a žele napraviti svoju slikovnicu i sudjelovati u natječaju, donosimo nekoliko osnovnih pravila.

1. uzmite četiri papira A3 formata i presavijte ih tako da dobijete A4 format
  2. koncem povežete sve stranice slikovnice, krenite u svoju avanturu i prepustite se mašti
  3. na računalu napišite kratki tekst, izrežite ga i klamericom učvrstite na željeno mjesto
  4. zapamtite da tekst mora odgovarati ilustraciji koja se nalazi na toj stranici
  5. slikovnicu ilustrirajte tehnikom koju najviše volite
  6. tekst i popratne ilustracije jednako su važni, a autor/ica slikovnice ujedno je i pisac/spisateljica i ilustrator/ica
  7. svakako se nastojte pridržavati pravila da autor/ica slikovnice (likovno i literarno) može biti samo jedan/jedna, u protivnom slikovnice neće ući u konkurenciju za nagrade.

I još nešto, najbolje slikovnice odabrat će naši poznati pisci i spisateljice za djecu poput Sanje Pilić, Sanje Polak i Tita Bilopavlovića. Uživajte u izradi svoje prve slikovnice i sretno svima!

Klaudia Kolgjeraj, 8. e

objavio: Krešo Urek   datum: 20. 2. 2017.