PRIMJER DOBRE PRAKSE: OŠ Josipa Zorića na Konferenciji „Živjeti zdravo“

Provedba Nacionalnog programa „Živjeti zdravo“ za područje Zagrebačke županije započela je istoimenom konferencijom i popratnim rekreativnim aktivnostima za građane 26. i 28. studenoga u Jastrebarskom. Svrha ovog programa je očuvanje i poboljšanje zdravlja stanovništva djelovanjem na lokalnom nivou. Nastao je suradnjom HZJZ-a i županijskih javnozdravstvenih tijela, a provodi se uz potporu Ministarstva zdravstva i Gradova pojedine županije. S obzirom na ulogu obrazovnih ustanova u promicanju zdravlja, poziv na sudjelovanje upućen je i OŠ Josipa Zorića kao primjeru dobre prakse.

Škola se na Konferenciji predstavila prezentacijom „Zorići u pokretu“ odnosno pregledom nastavnih i izvannastavnih sadržaja, aktualnih projekata i planova u smjeru unapređenja zdravlja i uravnoteženog razvoja svojih učenika. Uz naglasak na edukaciju i praktičnu primjenu zdrave prehrane u svakodnevici, izloženi su i drugi oblici edukacije o zdravstvenim temama kao i mogućnost rekreacije u sklopu škole i sportskim klubovima. Interesu organizatora za ovu ustanovu doprinijela je i dodjela nagrade za uređenost okoliša te su predstavljeni i odabrani primjeri uzgoja povrća u povrtnjaku kao i proces nastanaka zdravih proizvoda poput pekmeza od šljiva ili sušene lavande. Kratkim osvrtom na realizirano i najavom planova za nadolazeće razdoblje, primjerice izgradnju staze za trčanje, OŠ Josipa Zorića pokazala je ustrajnost u promociji zdravih navika među učenicima i ukazala na potrebu tješnje suradnje obrazovnih ustanova i lokalne uprave u pitanjima provedbe javnozdravstvenih projekata.

Primjer dobre prakse OŠ Josipa Zorića bio je jedan od trinaest predstavljenih modela među ostalim ustanovama, društvima i udrugama koje osiguravaju ili potiču zdrave navike svojih članova. Školu i njezinu djelatnost u području zdravlja predstavio je prof. biologije i kemije Nenad Židak, a na konferenciji su prisustvovale ravnateljica Mara Mamuza, prof. Ankica Vidak i knjižničar Ivan Klasnić.

objavio: Krešo Urek   datum: 1. 12. 2016.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »