POVIJESNA RADIONICA: Istraživanje spomenica i pokretanje spomenara

Suradnjom školskih knjižničara i učiteljice povijesti Zdenke Knežić nastala je radionica na kojoj je skupina učenica osmog razreda sastavila inventar spomenica, zapisnika i albuma, određenih za pohranu u vitrinu Školske zavičajne zbirke.

Aktivnost je realizirana povodom Noći knjige 2016. U prvom dijelu radionice učenice su upoznale kronologiju dugoselskog školstva, koju je uz zapise iz spomenica predstavila učiteljica Zdenka Knežić, a potom su s knjižničarem sastavile inventarnu listu dokumentacije. S radionice je potekla ideja o pokretanju generacijskog spomenara osmih razreda.

Noć knjige uz spomenice i stare školske albume

Povodom Noći knjige 2016. u našoj je školi organizirano nekoliko aktivnosti. Među njima je i povijesna radionica za učenike osmih razreda, nastala suradnjom školskih knjižničara i naše razrednice Zdenke Knežić. Na radionice su sudjelovale Antonela Žunić, Ana Levanić, Eva Ivak i Ivana Lokmić. U dva školska sata s knjižničarem i našom razrednicom pregledali smo stare pedagoške dokumente kao što su spomenice, zapisnici sa sjednica i foto-albumi. Na početku razrednica nam je predstavila razvoj školstva u našem kraju, a potom smo razvrstali spomenutu dokumentaciju u tri cjeline. Veliku pažnju izazvale su fotografije iz povijesti škole. Shvatile smo da svatko treba ostaviti svoj trag. Nakon toga smo popisivale školske spomenice i zapisnike po uputama našeg knjižničara. Cilj ove radionice bio je popisivanje školskog inventara i utvrditi kronološki slijed. U planu je premještanje dokumentacije u novi ormar u hodniku u kojem je smještana zbirka zavičajnih predmeta. Družeći se sa spomenicama došle smo na ideju pokretanja svojevrsnog školskog spomenara u kojem bi svaka generacija osmih razreda ostavila svoj trag; fotografiju, popis učenika, neku poruku ili anegdotu iz svog školovanja kao i zahvala učiteljima. Našu ideju podržala je ravnateljica Mara Mamuza te ćemo uskoro nabaviti knjigu i početkom svibnja krenuti s popunjavanjem spomenara.

Napisale: Ivana Lokmić i Antonela Žunić, 8. c

objavio: Nevistić-Bagarić Martina   datum: 3. 5. 2016.