„MOGU AKO HOĆU – MAH 1“: Predavanja za učenike četvrtih razreda

Ciklus predavanja za učenike četvrtih razreda o prevenciji ovisnosti pod nazivom „Mogu ako hoću – MAH 1“ od ove se godine održava u prostorijama PP Dugo Selo. U sklopu programa učenici mogu saznati negativne aspekte konzumacije alkohola, spoznati štetnost duhana i drugih opijata, ali i upoznati svoja prava i ovlasti policije kada su u pitanju različite ugroze ili nasilje među vršnjacima.

Predavanje i posjet policijskoj postaji

U četvrtak, 14. travnja 2016. posjetili smo policijsku postaju u Dugom Selu s učiteljicom Gordanom Takač-Tominac. Primio nas je kontakt policajac Nikola i održao nam predavanje o ovisnostima. Bili smo jako znatiželjni i stalno smo postavljali pitanja, ali smo naučili i koliko su ovisnosti o cigaretama, alkoholu ili drogi opasne. Policajac je rekao da se moramo čuvati droge i nepoznatih ljudi, a svaku ponudu droge trebamo prijaviti. Čvrsto sam odlučio da neću nikada uzeti drogu. Alkohol, cigarete i droga uzrokuju teške bolesti. Taj dan je jako padala kiša. Gospodin policajac je odlučio vratiti nas u školu u policijskom vozilu „marici“. Mi smo se u „marici“ dobro zabavljali i imali smo „marica party.“ Šteta što je vožnja završila prebrzo, ali sam siguran da smo sada hit škole. Jedva čekam posjetiti vatrogasce!

Napisao: Adam Grgurić, 4. a

U petak, 15. travnja 2016., naš razred 4. e je posjetio mjesnu policijsku postaju. Učiteljica nam je prije toga rekla da ćemo razgovarati o ovisnostima. Kada smo stigli u policiju ušli smo u sobu za razgovor i sjeli. Policajac nam se predstavio i počeo govoriti o krađi. Dečki iz našeg razreda glumili su lopove, a svi mi smo se uživjeli u tu situaciju i predlagali što bi učinili na njihovom mjestu. Nakon toga smo počeli razgovarati o ovisnostima. Policajac nam je pokazao svoju prezentaciju. Prvo nam je pričao o drogi te kako se ona ne smije dirati. Onda je pričao o štetnosti alkohola, a posljednje o štetnosti cigareta. Kada je završio predavanje, slikali smo se ispred policijske postaje. Naučili smo da bi bilo bolje nikada ne početi pušiti, ne piti alkohol i ne uzimati droge.

Napisale: Doria Badrov i Lucija Jurica, 4. e

U petak, 15. travnja, moj 4. e razred i ja išli smo u posjet policiji. U policijskoj postaji nas je dočekao policajac. Sjeli smo za stolove i policajac nam je počeo govoriti o policiji. Rekao nam je da je glavni posao policije da pruža zaštitu ljudima. Naučili smo da postoji kriminalistička policija, prometna policija itd. Policajac nas je pitao što bismo učinili da na putu do kuće sretnemo lopove koji traže od nas mobitel i novac. Rekao nam je da bi bilo najispravnije da mu damo sve što imamo, ali da zapamtimo kako izgleda i to kažemo policiji. Nakon toga, policajac nas je podsjetio na štetnosti ovisnosti. Rekao je da droge, alkoholna pića i pušenje uzrokuje mnoge bolesti, čak i smrt. Na kraju nam je policajac podijelio podsjetnike u kojima možemo pronaći korisne savjete za sigurnost. Kada smo izašli iz policijske postaje, slikali smo se s učiteljicom, pozdravili s policajcem i krenuli natrag u školu. Posjet policiji mi se svidio jer je bio poučan i zanimljiv.

Napisala: Ema Pavković, 4. e

objavio: Nevistić-Bagarić Martina   datum: 20. 4. 2016.