UČITELJICA PRIPRAVNICA: O jednogodišnjem druženju Marine Kalaice i 3. d razreda

Naša „zamjenska“ učiteljica Marina Kalaica uskoro odlazi nakon što je godinu dana provela u našem razredu, učila nas, družila se i zabavljala s nama. Tim povodom na dodatnoj nastavi hrvatskoga jezika napravili smo iznenađenje za učiteljicu i pripremili joj pitanja za intervju, koji možete pročitati u nastavku.

Marija Višević: Sviđa li vam se naša škola?

Učiteljica Marina Kalaica: Sviđa mi je jer ima dugu povijest u Dugom Selu i po tome je posebna. Jako je uređena iznutra i izvana. Svi se jako trude da bude čista i uredna i da se učenici u njoj osjećaju sretno i sigurno.

Marija Višević: Biste li voljeli ostati u školi?

Učiteljica Marina Kalaica: Naravno! Ovo je škola koju sam i sama pohađala i lijepo bi mi bilo vratiti se na mjesto gdje sam naučila prva slova, brojke, čitati i pisati… Zanimljivo se vratiti sada kao odrasla osoba u školu iz koje sam izašla kao učenica.

Natalie Piljić: Jeste li zadovoljni odabirom svog zanimanja?

Učiteljica Marina Kalaica: Jesam, u potpunosti sam zadovoljna što sam završila Učiteljski fakultet i što sam postala učiteljica. Svakodnevno sam dolazila u razred koji je bio pun smijeha i ljubavi. Učenici su se predivno ponašali prema meni i prema svojoj učiteljici. Raditi s djecom je privilegija jer su ona iskrena i dobrodušna te uvijek voljna pomoći kada zatreba. Zabavno je i teško raditi ovaj posao, ali mislim da svaku osobu druženje s djecom jako ispunjava.

Matija Radošić: Što biste promijenili u našoj školi?

Učiteljica Marina Kalaica:

Iako je naša škola stara, jako je dobro očuvana i uređena. Svi možemo biti ponosni na prekrasno uređeno školsko dvorište i školski vrt, na predvorje škole koje je uvijek uređeno i gdje se obilježavaju neki značajni datumi i blagdani (Božić, Valentinovo, maškare…). Nedavno su uređene i svlačionice u dvorani, a nadam se da će i ostati tako lijepe. Jedino što bih voljela vidjeti u našoj školi, u nekoj bližoj budućnosti, jest lijepo uređeni školski atrij s klupama i cvijećem u koji bi učenici mogli izaći tijekom odmora. Također, školsko igralište bilo bi još ljepše s novim košarkaškim koševima i nogometnim golovima te iscrtanim poljima za graničar.

Lovro Riha: Tko će vam najviše nedostajati iz našeg razreda?

Učiteljica Marina Kalaica: Najviše će mi nedostajati…cijeli 3. d s učiteljicom i mojom mentoricom Marijanom Tečić.  Razgovori s Tinom pod satom, Dora koja je sporo jela sendviče, Mihaelovi zanimljivi sastavci, Mia D. kao zainteresirana pčelica, Luka I. kojemu je frizura uvijek stajala u vis, Lovro kao odličan predsjednik i zaštitnik razreda, Mia J. koja je uvijek kulturno razgovarala, Matko kao uzoran dječak, Antonija jao veseli osmijeh razreda, marljiva Ana, Luka S. koji se tako tajanstveno smije, Marta kao razredna sveznalica, Filip koji lijepo pjeva, Matija kao odličan nogometaš, uvijek pametna Ema, Marija koja krasno crta, Leo Branko kao vatreni navijač i rukometaš, Uredna i marljiva Natalie, Dominik koji se uvijek smijao, Andrej kao najmlađi i najbolji stolnotenisač, Karla koja je prava dama, Luka Š. Kao razredni zabavljač, Kristina kao sjajna glumica te Fran kao odličan tamburaš.

Mia Dolenec: Koji ćete trenutak najviše pamtiti?

Učiteljica Marina Kalaica: Najviše ću pamtiti predstavu „Crvenkapica“ koju ste spremali baš u vrijeme kada sam došla u vaš razred te pripreme za Božićnu priredbu, na kojoj ste nastupali s pjesmom „Božić je judi“. Sjećat ću se kako ste se dvi pripremali, učili pjesmu i koreografiju, dogovarali se što ćete obući. Naravno, nastup je na kraju bio odličan, svi ste bili sretni i zadovoljni, a vaš se trud isplatio. Pjesmu nisam do tada čula pa mi je jako, jako drago što sam je i sama naučila.

Ana Matoš: Koji ste predmet voljeli predavati?

Učiteljica Marina Kalaica: Uživala sam predavati sve predmete jer je svaki predmet poseban na svoj način. No, osobito sam voljela tjelesnu i zdravstvenu kulturu jer bih učenicima pokazivala nove vježbe koje do tada nisu znali izvoditi. U dvorani su učenici uvijek opušteniji nego u razredu. Natjecali smo se, trčali, puzali, skakali, penjali se… Kretali smo se i zabavljali, a na kraju i naučili nešto novo.

Karla Renić: Što ste naučili o djeci?

Učiteljica Marina Kalaica: O djeci sam naučila zaista mnogo. U razgovorima s učiteljicom Marijanom Tečić uvijek bih zaključila kako su djeca posebna i različita. Naučila sam i to da s djecom treba biti strpljiv, da se galamom ništa ne postiže, da dijete treba uvijek poslušati, čuti njegovu stranu i njegov problem i pomoći mu u rješavanju problema, da su djeca najiskrenija bića i da u njima ima ljubavi za cijeli svijet.

Marta Akmačić: Što vam je bilo najzanimljivije?

Učiteljica Marina Kalaica: Najzanimljivije mi je bilo promatrati sve učenike razreda kako su kroz godinu mijenjali. Zanimljivo mi je bilo pratiti učiteljicu Marijanu koja vas je svojim odličnim metodama uvijek zainteresirala za rad i iz vas izvlačila ono najbolje. Uživala sam čitajući zanimljive sastavke, prateći razvoj vaše mašte na nastavi likovne kulture, gledajući vas kako borbeno igrate graničar…

objavio: Krešo Urek   datum: 20. 3. 2016.