U METROPOLI: Petaši posjetili Arheološki muzej i Gornji grad

U četvrtak, 25, veljače, nakon nastave uputili smo se u Zagreb u Arheološki muzej. Pred Muzejom podijelili smo se u dvije skupine. Dok je prva skupina razgledavala Muzej, druga je razgledavala znamenitosti Gornjega grada.

Kada smo ušli u Muzej, ostavili smo svoje stvari u garderobi i krenuli prema još jednoj pustolovini. Razgledali smo nekoliko prostorija. Dvije prostorije bile su na temu Grčke, a nekolicina na temu Rima. Vodič nas je prvo odveo u prostoriju o Grčkoj, gdje smo razgledali grčke zdjele i vrčeve, doznali čemu služe ni kako su napravljeni. Razgledali smo njihove kacige i oružje i doznali čemu su sličili. Ostale prostorije bile su rimske tematike. Doznali smo kako su izgledali njihovi vojnici, kakve su dragocjene ogrlice nosili, kako su zgledali njihovi vrčevi. Vidjeli smo ostatke rimskih kipova, upoznali se s načinom njihova života, saznali smo što su sve gradili u bakrenom, brončanom i željeznom dobu.

Najviše mi se svidjela prostorija s mumijama. Vodič nam je ispričao kako su mumificirali tijela. Razgledali smo ženski sarkovag u kojemu je milo muško tijelo, mumije u zavojima, zagrbački mumiju o kojoj nam je vodič puno toga ispričao.

Nakon razgledavanja Muzeja, uputili smo se u šetnju Gornjim gradom. Svaka skupina dobila je po jedan zadatak. Moja skupina morala je otići do crkve sv. Marka i riješiti zadatke o njoj. Kad smo sve riješili, imali smo i malo slobodnog vremena pa smo otišli do Kamenitih vrata i vratili se do uspinjače. Ubacili smo novčić u dalekozor kroz koji smo pet minuta mogli promatrati dio Zagreba, a nakon toga, uputili smo se do katedrale.

Jako mi se svidjelo i jedva čekam neku novu pustolovinu.

Katarina Jurišić, 5. c

U četvrtak, 25 veljače, učenici petih razreda i njihove razrednice otputili su se u posjet Arheološkom muzeju u Zagrebu. U autobusu smo se lijepo smjestili i spremili za polazak, a nakon kraće vožnje, sišli smo na zagrebačkom Glavnom kolodvoru. Prošetali smo lijepim zagrebačkim ulicama i stigli do Muzeja.

Prvo nam je pored Muzeja za oko zapela prodavaonica suvenira pa smo promatrali njezin izlog u kojemu smo ugledali razne raskošne, stare suvenire. Prostorijama muzeja i izložbom provela nas je voditeljica. Razgledavali smo razne keramičke posude, ogrlice, drago kamenje, oružje, egipatske mumije i grobove. Bilo je vrlo poučno i zanimljivo. Najviše mi se svidjela prava mumija i njezini zavoji.

Nakon razgledavanja Muzeja, zaputili smo se na Gornji grad. Podijelili smo se u skupine i dobili zadatak pronaći određenu građevinu. Bilo je baš zanimljivo! Nakon odrađenog zadatka još smo malo prošetali Gornjim gradom, a zatim smo svi zajedno otišli do Zagrebačke katedrale gdje smo se pomolili. Vidjeli smo i grob Alojzija Stepinca. Nakon molitve krenuli smo prema autobusima.

Bilo mi je jako zabavno i uzbudljivo. Mislim da je ovo bio jedan od boljih izleta.

Ivana Arnuš, 5. c

objavio: Krešo Urek   datum: 2. 3. 2016.

7. d razred:

utorak, 26. 3., u 18.30 sati u učionici broj 14.

« Ožujak 2024 »