FAŠNIK U ZORIĆU: Ples pod maskama i suđenje Fašniku

U petak, 5. veljače, u našoj je školi zavladalo jednodnevno „bezvlađe“, odnosno bio je to dan kad su maškare preuzele vlast nad školom, a ravnateljica Mara Mamuza nije se previše bunila, već je dobrovoljno maškarama predala ključ škole. Na glavnoj priredbi maškare su pripremile veseli program u kojem je naglasak bio na tradiciji fašničkih ludorija, a posjetili su nas i uvaženi gosti zamjenik gradonačelnika Pavo Jakovljević, ravnatelj OŠ „Ivan Benković“ Branko Goleš i prijateljica naše škole Dragica Pjevac.

U fašničke dane osim maskirane mase, sudi se i lutki od slame i krpe (Fašniku), glavnom krivcu za sva zla koja su se u protekloj godini dogodila ljudima. Na našem području, javne pokladne priredbe održavaju se od 17. Stoljeća. Običaj je da se od hrane priprema: zelje, kuhaju žganci i govedina, peče se guska ili purica i krafne. Ove je godine naša škola (Zorićeva Fašnička Republika)  odlučila organizirati program povodom Fašnika, u kojemu bi smo čuli maskirane pjevače, plesače i suđenje zločestome fašniku. Kroz cijeli nas je program vodila sjajna voditeljica Magdalena Perković, 8. c, a glavni spektakl dana bilo je suđenje zlom Fašniku. Osmišljen je igrokaz u kojem je lik Suca utjelovio Patrik Micudaj, 8. e, (odnosno ja).

Sudec je Fašnika okrivio za ovih četrnaest točaka i osudio ga na najtežu moguću kaznu – da gori u ognju:

1. Zato, kaj u našem dvorištu nepropisno parkira svoje aute, pa školski autobusi ne mogu ući unutra.

2. Zato, što baca snježne grude u djecu, a i zato, jer je djecu bacao u snijeg.

3. Zato što je grudama gađao školske prozore.

4. Zato što je punio boce vodom i polijevao djecu vodom.

5. Zato što je napucavao boce po školi.

6. Zato što je vadio šarafe iz stolica i klupa.

7. Zato što u blagovaoni ne poštuje red, već se pregurava.

8. Zato što u blagovaoni uzme više jela nego što može pojesti, pa jelo baca u smeće.

9. Zato što nije dao da se iza naše škole napravi bazen.

10. Zato što za vrijeme nastave ima uključen mobitel koji stalno zvoni.

11. Zato što je izgubio ključ od svog školskog ormara, a u njemu je ostavio sve školske knjige.

12.  Zato što je udario Iveka pa je Ivek otišao kući s krvavim nosom.

13. Zato što je cijele noći na Facebooku, pa drugi dan na školskoj klupi spava.

14. I na koncu, zato što se stalno svađa, tuče djecu i po školi traži pravdu.

Potom su se Bubnjar, Sudec i izvršitelji kazne uputili sa Fašnikom na školsko igralište gdje je domar polio fašnika benzinom i na Sučev znak zapalio. Djeca i odrasli s velikom su pozornošću pratili cijeli proces. Nakon izvršenja kazne gledatelji su otišli, a za njima i ekipa koja je sve pripremila. Ostajale su samo riječi hvale. No, najzaslužnija osoba za sve što se taj dan dogodilo je profesorica i naša mentorica Zdenka Knežić. Ona nas je pripremala i jako smo joj zahvalni što nam je pružila šansu za iskustvo koje ćemo pamtiti do kraja života.

Patrik Micudaj, 8. e

Najbolja proslava fašnika

U petak ujutro probudila sam se uzbuđena. Brzo sam tražila što ću obući za fašnik u školi. U školu sam došla maskirana u staru baku. Na hodniku su sva djeca bila maskirana u smiješne i zanimljive maske.

Kada sam došla u razred, svi su bili maskirani u stare ljude iz prošlosti. Učiteljice su se maskirale u seoske domaćice. U razredu smo se slikali i malo plesali. Prije priredbe otišli smo u  kuhinju i tamo nas je čekala fina krafna. Svi smo nestrpljivo čekali priredbu. Na kraju zabavne priredbe poslušali smo suđenje Fašniku za sve što je učinio protekle godine. Iznijeli smo ga van i zapalili. Sva djeca su bila uzbuđena i pomalo tužna. Malo sam i ja bila tužna, ali sam se sjetila da on predstavlja sve grijehe protekle godine pa sam se malo oraspoložila. Vratili smo se u školu i ludo zaplesali. Plesali smo na strane i domaće hitove.

Nakon plesa i odmora otišli smo kući. Kod kuće su me isto dočekale krafne koje sam u slast pojela. Legla sam na krevet i razmišljala. Zaključila sam dami je ovo bio najbolji fašnik i voljela bih ga ponoviti.

Leonarda Pavlić, 3. a

Smiješni kostimi

Ujutro sam se probudio i pomislio na fašnik u školi. Još jučer pripremio sam kostim, koji sam odmah obukao, stavio torbu na ramena i krenuo u školu. U školi su svi bili maskirani u lijepe kostime. Svoje prijatelje sam iznenadio smiješnim kostimom klauna.

Naša učiteljica maskirala se u seosku domaćicu. Divili smo se svima, a tema fašnika je bila tradicija. Prvo smo otišli u kuhinju i pojeli krafnu. Nema bolje krafne od one u našoj školi. Pogledali smo i kratku priredbu koja je bila odlična. Nakon priredbe poslušali smo i suđenje Fašniku, kojeg su spalili na školskom dvorištu. Nakon svega počeo je ples pod maskama. Pjesme koje smo slušali bile su fantastične.

Kada sam došao kući, sve sam ispričao mami. Ona mi je skinula šminku i cijeli kostim. Bio sam jako umoran. Odlično smo se zabavili. Rado bih ponovio te maškare i sljedeće godine.

Adrian Klenkar, 3. a

Fašnik si je sam kriv

Ujutro sam se probudila i počela sa pripremama za školski fašnik. Ja sam se maskirala u djevojčicu sa sela. Bila sam predivna.

U razredu je sve bilo prepuno divnih masaka. Oduševila sam se. Učiteljice su se također maskirale. Počela je priredba. Bilo mi je jako zabavno. Nakon priredbe svi smo potrčali na školsko igralište pogledati spaljivanje Fašnika. Fašnik je brzo počeo gorjeti. Svi su glasno vikali: „Neka gori!“ Meni ga je bilo žao, ali što se može...Trebao je razmišljati kako se ponaša. Nakon spaljivanja krenuli smo na ples. Oduševila sam se pjesmama i plesala sam cijelo vrijeme.

Kada smo krenuli kući, jedva sam čekala sve ispričati roditeljima. Bila sam jako umorna. Voljela bih sve ponoviti jer mi je bilo zaista predivno.

Nika Cvjak, 3. a

objavio: Krešo Urek   datum: 12. 2. 2016.