MALI PEKARI: Učenici 4. e posjetili pekarnicu

Povodom Dana kruha i zahvalnosti za plodove zemlje učiteljica Marina Perković organizirala je posjet pekarnici. Susret je organiziran na poziv gospodina i gospođe Valentić, vlasnika obiteljskog pekarskog obrta u Lupoglavu i roditelja jednog od učenika 4. e. Tim je izletom upotpunila temu zahvalnosti i simboliku kruha koje su obilježile protekli tjedan.

Susret je osmišljen kao upoznavanje učenika s radom u pekarnici i procesom nastajanja kruha, a osim izlaganja pekara o svojim zadacima u tom procesu, za učenike je organizirana i prigodna radionica na kojoj su se okušali u temeljnim pekarskim vještinama – pripremi i izradi tijesta za kruh kao i pečenju pekarskih proizvoda. U izradu pite, jednog od omiljenih proizvoda iz ponude, uključila se i učiteljica Marina. Po završetku radionice učenici su izrađeni kruh ili pecivo ponijeli kući i obradovali svoje ukućane, a domaćini su se pobrinuli da susret i radionica ostanu u lijepom sjećanju te su učenike počastili sokovima i svojim proizvodima.

U četvrtak smo išli posjetiti pekarnicu u Lupoglavu. Dočekao nas je prijatelj Matej i njegovi roditelji. Krenuli smo u 8 sati, a tamo smo stigli oko pola 9. Kad smo došli, raskomotili smo se i popili čaj. Pekar nam je pokazao raznovrsne strojeve. Potom nas je  Matejeva majka pitala hoćemo li s njome raditi pitu. Lucija, Lea i ja rekle smo da želimo, a ostali učenici su radili kruh, pletenice i slance. Učiteljica je također radila pitu. Kad smo napravile pitu, radile smo pletenice i kruh. Za vrijeme pečenja kruha jeli smo pizzu, hrenovke u tijestu i pitu od jabuke. Nakon jela pospremili smo pekarnicu, a zatim smo Matejevim roditeljima i pekaru otpjevali pjesmu. Potom je svatko uzeo svoj kruh i ponio ga kući. Ovaj mi je izlet bio lijep i zanimljiv.

Katja Debeljak

Naš 4. e razred je 15. listopada išao u posjet pekarnici. Krenuli smo iz škole u 8 h. Kad smo došli u pekarnicu popili smo čaj. Onda su nam pekari pokazali strojeve za pravljenje kruha. Poslije toga smo mijesili tijesto. Pekari su ga zatim stavili u peć. U to vrijeme smo se počastili pizzom koju nam je pekar pripremio. Kada se sav kruh ispekao, uzeli smo ga i pozdravili pekare te se vratili u školu. Meni je na tom izletu bilo lijepo.

Dorja Badrov

U četvrtak, 15. listopada 2015., mi učenici 4. e posjetili smo pekarnicu u Lupoglavu. Tamo rade roditelji našeg prijatelja Mateja Valentića. Dočekali su nas Matej, njegova mama i tata. Mogli smo popiti čaj. Obukli smo pregače, a pekar nam je pokazao stroj u kojem se radi tijesto. Svatko od nas je dobio komad tijesta i mogli smo od njega nešto napraviti. Gledali smo kako se radi pita. Na kraju smo pojeli finu, domaću pizzu i hrenovku u tijestu, a Matejevoj mami i tati otpjevali pjesmu o kruhu. Kući smo mogli ponijeti kruh koji smo izradili. Meni se je izlet jako svidio jer je bilo zabavno i poučno.

Ema Pavković

objavio: Nevistić-Bagarić Martina   datum: 18. 10. 2015.